fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Polski generał dowódcą w NATO

Generał Mieczysław Bieniek
Fotorzepa, Bartosz Siedlik
Gen. Mieczysław Bieniek został oficjalnie zastępcą dowódcy w Dowództwie Transformacji NATO. Tak prestiżowego stanowiska w Sojuszu nie zajmował wcześniej żaden Polak
Polski generał będzie urzędował w słynnej bazie wojskowej Norfolk w Wirginii. Właśnie tam Mieczysław Bieniek przejął obowiązki od admirała Luciano Zappaty z włoskiej Marynarki Wojennej. Stanowisko wiceszefa w Dowództwie Transformacji Polacy i Włosi mają bowiem obsadzać rotacyjnie: trzy lata dla Polaków, trzy lata dla Włochów.
Według informacji polskiego attachatu wojskowego tak wysokiej rangi stanowiska zajmowali dotąd tylko Amerykanie, Brytyjczycy, Niemcy, Francuzi i Włosi. Na uroczystości w Norfolk przyleciał z Polski minister obrony narodowej Bogdan Klich, który podczas wizyty w USA ma rozmawiać z sekretarzem obrony Robertem Gatesem m.in. o przyszłości polskiej misji w Afganistanie.
Gen. Mieczysław Bieniek dowodził wcześniej polskimi żołnierzami m.in. w Iraku, Bośni i Hercegowinie oraz w Syrii. Pracował m.in. w Kwaterze NATO w Mons, był też przedstawicielem Polski przy Komitetach Wojskowych NATO i UE w Brukseli.
[i]Korespondencja z Waszyngtonu [/i]
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA