fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ustrój i kompetencje

Przełożeni naciskają sędziów

Fotorzepa, Krzysztof Lokaj klok Krzysztof Lokaj
Sędziowie, którzy odmawiają udziału w komisjach wyborczych, spotykają się z naciskami
Najczęściej są to „polecenia służbowe” przełożonych. Sędziowie poskarżyli się do Zarządu Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia. Organizacja ta zaś wyraziła najwyższe uznanie dla kolegów, którzy zgodnie ze swoim przekonaniem odmówili udziału w komisjach wyborczych i wystąpili do ministra sprawiedliwości z prośbą o interwencję.
„Oczekujemy zajęcia w tej kwestii stanowiska przez kierownictwo Ministerstwa Sprawiedliwości i jasnej deklaracji, czy stosowanie nacisków wobec sędziów w celu zmuszenia ich do udziału w komisjach jest zgodne z intencjami władzy wykonawczej” – pisze w uchwale Iustitia. Na tym nie koniec – oczekuje też niezwłocznego zaprzestania nacisków i uszanowania decyzji wszystkich sędziów odmawiających udziału w komisjach, a także nierepresjonowania tych, którzy udziału już odmówili albo złożą rezygnacje wkrótce.
Sędziowie przypominają, że udział w komisjach wyborczych jest uprawnieniem sędziego, a żaden przepis ordynacji wyborczej ani prawa o ustroju sądów powszechnych nie stanowi, że udział w komisji jest służbowym obowiązkiem sędziego. Wydawanie sędziom w tym zakresie jakichkolwiek poleceń jest niedopuszczalne.
[b]Iustitia domaga się powoływania do komisji wyłącznie tych sędziów, którzy wolę udziału w nich wyrażą bez jakichkolwiek nacisków[/b], z własnego przekonania. Przypomina też, że naciski na sędziów odmawiających udziału w komisjach przypominają czasy PRL.
[b][link=http://blog.rp.pl/goracytemat/2010/09/29/iustitia-pisze-do-ministra-o-naciskach/#respond]Skomentuj ten artykuł[/link][/b]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA