fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kraj

PiS chce wybrać wybory dzięki rolnikom

Jarosław Kaczyński
Fotorzepa, Pio Piotr Guzik
Klucz do wygranej w wyborach samorządowych to mocna kampania na terenach wiejskich – uznał PiS. To efekt przemyśleń po kampanii prezydenckiej
Partia Jarosława Kaczyńskiego w kampanii wyborczej do samorządów skupi się na walce o sejmiki wojewódzkie. Jak twierdzą informatorzy „Rz” z kręgu ścisłych władz PiS, kluczem do sukcesu ma być intensywna kampania w miasteczkach i gminach rolniczych.
– O zwycięstwie w wyborach samorządowych decyduje twardy elektorat. A w wyborach prezydenckich Jarosław Kaczyński otrzymał we wsiach ponad 59 proc. poparcia, podczas gdy Bronisław Komorowski nieco ponad 40 proc. – zauważa członek Rady Politycznej.
– Nie będzie to żaden zwrot, ale kontynuacja tego, co robiliśmy od dawna – twierdzi poseł Wojciech Mojzesowicz.
Dziś PiS prawdopodobnie zarejestruje komitet wyborczy. Za sprawy programowe i koordynację kampanii odpowiadać ma minister rolnictwa w rządzie Marcinkiewicza Krzysztof Jurgiel, dziś wiceszef Klubu PiS. – Bynajmniej nie odpuszczamy dużych miast, jest przynajmniej kilka, gdzie mamy szanse na zwycięstwo – mówi „Rz” wiceprezes Beata Szydło. Ale przyznaje: – Szczególnie mocno interesują nas sejmiki wojewódzkie. Będziemy stawiać na gminnych i powiatowych liderów.
Kluczem do zwycięstwa w sejmikach wojewódzkich mają być powoływane w każdej gminie rolniczej Komitety Rolnictwa i Obszarów Wiejskich. Będą do nich zaproszone osoby uznane w lokalnych społecznościach za autorytety, by m.in. „integrować środowisko wiejskie wokół PiS”.
– Pracujemy nad kilkoma projektami, ujawnimy je 16 października – ucina Jurgiel. A Mojzesowicz tłumaczy: – Członkowie komitetu będą przypominać, że to PiS wywalczył dopłaty do paliwa, materiału siewnego, walczył o zwiększenie kwot mlecznych.
[wyimek]Kampaniami bezpośrednimi na wsi PiS zwiększa szansę na wygraną
Jacek Kloczkowski, politolog[/wyimek]
Wczoraj Kaczyński odwiedził tereny popowodziowe na Lubelszczyźnie. Zadeklarował, że PiS będzie zabiegać w Sejmie o wprowadzenie przepisów pozwalających uruchomić dodatkową pomoc finansową dla ofiar powodzi.
PiS przygotuje na wybory internetową bazę danych pod nazwą Struktura, Innowacja, Oświata. Umieści w niej projekty rozwojowe, które sprawdziły się w dużych miastach, przystosowane do potrzeb terenów wiejskich. – Jeszcze nad tym pracujemy – mówi Szydło.
Partia ogłosiła też gminne konkursy na programy rozwojowe – mają być wykorzystane w kampanii. W jej trakcie PiS będzie też wydawać specjalny samorządowy newsletter.
– PO była na wsiach już dwa lata temu. Nie obawiamy się tu rywalizacji z PiS. Wygramy, bo dla ludności będziemy bardziej naturalni – przekonuje poseł Waldy Dzikowski, wiceszef PO.
Zdaniem politologa dr. Jacka Kloczkowskiego z Ośrodka Myśli Politycznej strategia PiS może przynieść sukces: – Na terenach wiejskich PiS ma mocne przyczółki. Im więcej kampanii bezpośrednich tam zrobi, tym większe ma szanse na zdobycie władzy w samorządach wojewódzkich. 
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA