fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sztuka

Rzeczpospolita wydała album: Madonna jest też na zdjęciach

Koncert Madonny w Paryżu
Fotorzepa, BS Bartek Sadowski
Ukazał się drugi album z wyborem zdjęć publikowanych w "Rz"
Jest ich kilkunastu, rozrzuconych po kraju. Najwięcej, rzecz jasna, w Warszawie. Ludzie z kamerami "od Rzepy". Snajperzy naszego dziennika. Szybkostrzelni, którzy sami pracują pod obstrzałem… stresu.
[wyimek][link=http://www.rp.pl/galeria/9131,3,541622.html]Zobacz galerię zdjęć[/link][/wyimek]
Rok temu ukazał się pierwszy zbiór. Drugi teraz, ze zdjęciami publikowanymi w "Rz" od maja 2009 do czerwca 2010. Udany graficznie (poręczny, ale albumowy format), efektowna okładka (ze zdjęciem po katastrofie smoleńskiej), z przejrzystym układem tematycznym, acz opartym na emocjonalnych i wizualnych kontrastach.
Najważniejsze – bronią się zamieszczone w nim prace fotozespołu. W albumie widać, że tematy zostały przydzielane wedle predyspozycji poszczególnych autorów; że mają szanse na przemawianie własnym głosem; że respektowane są ich indywidualne upodobania plastyczne (kadrowania tak różne jak osobowości).
Tom otwiera najważniejsze wydarzenie roku: Smoleńsk. I to, co zdarzyło się potem. Na mnie największe wrażenie wywiera scena z Okęcia – oczekiwanie na przylot samolotu z ciałami ofiar katastrofy. Sceneria jak z awangardowego teatru. Pusta, zimna betonowa płyta; w dalekim planie – przemykająca brygada służb specjalnych; na przodzie – zasieki ("cywilne", w formie koziołków) i krzesełka dla superpubliczności.
Potem zmiana klimatu: zima (podobno stulecia). Przyznaję – mam słabość do zdjęcia Jerzego Gumowskiego, który zarejestrował z lotu ptaka (a ściślej – paralotni) łódki na Zalewie Zegrzyńskim. Długo wpatrywałam się w biały obraz z kilkoma maźnięciami błękitu i czerwieni. Jak on to zrobił? Jaka piękna abstrakcja! Okazuje się, że wystarczy zmienić perspektywę i rzeczywistość nabiera nowych barw.
Z innych powodów uwielbiam kadr Mariana Zubrzyckiego z akcji ratowniczych podczas wiosennej powodzi. Strażacy wyciągają z wezbranej wody psa, a ten zdaje się rozumieć grozę sytuacji i współpracuje z ratownikami. Brawo dla Jerzego Dudka za "strzał" wykonany podczas solidarnościowej demonstracji przed Kancelarią Rady Ministrów: z jednej strony dymy, z drugiej – flagi (widoczna część charakterystycznego napisu "…ość"), pośrodku gmach, pod nim – szereg uzbrojonej policji.
W dziale "Społeczeństwo" także skrajności. Wiejski duszpasterz rusza z kolędą (reportaż Rafała Guza z Wólki Tarłowskiej). Dalej – konkursowe zmagania barmanów zarejestrowane przez Magdę Starowieyską.
Moim faworytem w fotoreportażu jest cykl Kuby Kamińskiego ze stołecznej Izby Wytrzeźwień. Czarno-białe kadry wydają się tak rozedrgane i pełne bólu jak dusze i ciała uzależnionych od alkoholu.
W ubiegłym roku za najsłabszy set uznałam – o dziwo! – kulturę. Znów poprawa. Świetny Bartek Sadowski z festiwalu w Avignonie (rewelacyjne zakulisowe ujęcie Warlikowskiego i Stenki); ładna Madonna wyniesiona ponad głowy widowni.
Rafał Guz, konsekwentnie szlifujący umiejętności portrecisty, na szczególne komplementy zasługuje za sprawą migawek sportowych. Łaszczów, mecz V ligi piłki nożnej. Ofiarność i zacięcie zawodników jak w Superlidze. Ładny sport. Rzec można – prawdziwy. Podobne napięcie i determinację zobaczyłam na zdjęciach Tomasza Jodłowskiego w serii z treningu boksera zwanego "Diablo".
Clou sportowego zestawu to słynny już, kilkakrotnie nagrodzony kadr Romana Bosiackiego z lekkoatletycznych mistrzostw świata w Berlinie. Zwycięzca (Robert Harting) rwie w triumfalnym upojeniu koszulkę, a fotoreporterzy gonią za jego plecami. Nie zdążyli, nie wyczuli, z której strony się ustawić. W kategorii "czujność" wygrał Bosiacki.
[ramka] Album można nabyć w Biurze Ogłoszeń "Rzeczpospolitej" przy ul. Prostej 51 oraz przez stronę internetową [link=http://www.fotorzepa.pl]www.fotorzepa.pl[/link]. Cena 60 zł[/ramka]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA