fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Komercyjne

Mix-use, czyli mieszkania, sklepy,biura w tej samej inwestycji

Ten kompleks powstanie na Wyspie Spichrzów w Gdańsku
Rzeczpospolita
Deweloperzy znowu planują inwestycje typu mix-use
Chodzi o projekty, które łączą np. funkcje komercyjne i mieszkaniowe. Firma Polnord i gmina Gdańsk otrzymały np. ostatnio zgodę UOKiK na wspólną budowę Muzeum Bursztynu i zagospodarowanie Wyspy Spichrzów w Gdańsku. Utworzyły spółkę (51 proc. udziałów ma deweloper, a 49 proc. gmina), która zbuduje m.in. kompleks mieszkaniowo-usługowy na północnym cyplu Wyspy Spichrzów.
Będzie to projekt typu mix-use, w ramach którego powstanie ok. 25 tys. mkw. pow. apartamentowej, 10 tys. mkw. pow. hotelowej i ok. 10 tys. mkw. biur. – Inwestycja będzie gotowa w 2014 r. – zapewnia Bożena Wawrzewska, przedstawicielka Polnordu.
Nie wszyscy deweloperzy decydują się jednak do łączenia różnych funkcji w obiektach komercyjnych. Ich niechęć podyktowana jest przede wszystkim dużym stopniem trudności budowy i ewentualnymi problemami przy późniejszej sprzedaży.
– Wyjątkiem są projekty, w których poszczególne funkcje są od siebie oddzielone – twierdzi Jakub Marszałek z firmy doradczej Cushman & Wakefield.
Istniejące dziś największe projekty typu mix-use to kompleks Złote Tarasy oraz Blue Office i Blue City, gdzie są i lokale handlowe, i biura. Oba powstały w Warszawie. Natomiast w Katowicach TriGranit skorzystał z tej idei przy projekcie Dębowe Tarasy. Łączy on funkcje handlowe, biurowe i mieszkaniowe. Z kolei spółka Centrum Development and Investment w projekcie Renoma we Wrocławiu połączyła biura z powierzchnią handlową.
W budowie lub w planach jest kilka kolejnych przedsięwzięć o mieszanej funkcji, głównie w Warszawie – np. Stadion Narodowy i pobliskie tereny, gdzie powstają oprócz obiektów sportowych również biura, powierzchnie konferencyjne, handlowe i hotelowe. Inne warszawskie projekty mix-use to np. Business Garden (biura i hotel) u zbiegu ulic Żwirki i Wigury, 1 Sierpnia oraz Iłżeckiej, Poleczki Business Park (biura, magazyny, hotel wraz z centrum konferencyjnym) przy ul. Poleczki czy Libretto Park nieopodal skrzyżowania ul. Czerniakowskiej i Sikorskiego (ma tam powstać powierzchnia handlowa, centrum biznesowe, lokale biurowe i mieszkalne).
– W stolicy są też lokalizacje, które czekają na swój moment – np. plac Defilad, Dworzec Zachodni czy teren przy ul. Towarowej, na którym obecnie znajduje się CH Jupiter. Nie wiadomo dokładnie, kiedy ruszą tam nowe projekty, a czas budowy może wynieść kolejnych kilka lat – podkreśla Anna Staniszewska z firmy DTZ.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA