fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Teatr

Wielkie otwarcie, czyli historia wokół teatru

*Maciek Stępiński był stałym bywalcem Teatru Powszechnego. Jednak dopiero szykując swój cykl fotografii, na dobre poznał jego otoczenie
Fotorzepa, Piotr Nowak PN Piotr Nowak
Remontowany przez rok Powszechny dziś wznawia działalność. Jego historię przybliża wystawa „Od kina Bomba do Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hübnera”
Remonty, które stanowią główną oś wystawy, wyznaczają cezury w historii pierwszego powojennego teatru Warszawy. I to niemal od jego początków. – Zaczęło się od przebudowy już w 1948 roku. Kolejna była w latach 70., aż nadszedł czas na tę rozpoczętą w 2009 roku – mówi Agnieszka Jarzyńska-Bućko z TP.
Dzięki ostatniej, generalnej modernizacji gmach przy Zamoyskiego 20 zyskał 700 mkw. powierzchni, a jego kubatura zwiększyła się o 3,5 tys. m sześc. Rozbudowie i gruntownej zmianie poddana została Scena 200, która, podobnie jak dwie pozostałe, ma niezależne wejście, zaplecze, bar.
Wystawa w foyer teatru, na której oglądać można kilkadziesiąt zdjęć i archiwalnych dokumentów, nie ogranicza się jednak do prezentacji samego budynku. To próba oddania klimatu Pragi dawnego i dzisiejszego.
– Zależało nam na pokazaniu zmian otoczenia teatru – Targowej, parku Skaryszewskiego, Grochowskiej – mówi Jarzyńska-Bućko. – Część materiałów uzyskaliśmy od mieszkańców
– podkreśla, wskazując na przyniesione przez sąsiadkę przedwojenne zdjęcie dziewczynki z matką w okolicy parku. Nieopodal niego można zobaczyć wycinek z „Życia Warszawy” z 1 grudnia 1944 r.: „We wtorek 21 listopada zgubiono na ul. Stalowej 1 pantofel damski, czarny. Proszę o zwrot za wysoką nagrodą...”.
Wystawa ułożona jest chronologicznie: 1920 – 1944, 1945 – 1969, 1970 – 2009. Ostatnią część stanowią zdjęcia Maćka Stępińskiego, wykonane specjalnie z myślą o inauguracji teatru.
– Przez dwa miesiące chodziłem po okolicy, na nowo odkrywałem Pragę – mówi artysta i dodaje, że inspiracją był dla niego pierwszy film Guya Deborda. Nawiązuje do niego sam tytuł cyklu siedmiu fotografii „O pośpiesznym przejściu kilku osób...”. – Wszystkie zdjęcia wiążą się ze sceną, gdzie człowiek jest raz widzem, raz aktorem – podkreśla Stępiński.
Znaleźć na nich można m.in. budowę stadionu czy widownię w parku Skaryszewskim.
Otwarcie teatru, zaplanowane na godz. 19, ma charakter oficjalny. Uświetni go premiera spektaklu „Kamień i popioły” w reż. Artura Urbańskiego.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA