fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Umowa z Rosją za dwa tygodnie?

Ostateczne ustalenie treści porozumienia gazowego między Polską i Rosją nastąpi na początku października - wynika z komunikatu Ministerstwa Gospodarki
Komunikat opublikowano dziś po zakończonych dziś rozmowach w Moskwie delegacji polskiej z przedstawicielami Rosji i Gazpromu, w którym uczestniczył też przedstawiciel Komisji Europejskiej.
- Podczas spotkania strony znacząco zbliżyły się do porozumienia, a wstępne ustalenia ze spotkania uzyskały akceptację Komisji Europejskiej - czytamy w komunikacie.
Według Ministerstwa kolejne, finalizujące rozmowy, odbędą się na początku października.
Spotkanie w Moskwie było drugim po tym, jak Komisja Europejska zażądała od Polski poprawek do wcześniej wynegocjowanego porozumienia gazowego z Rosją. Najważniejsza z nich dotyczy ustalenia zasad korzystania z gazociągu jamalskiego, który biegnie przez Polskę, dostarczając rosyjski gaz na potrzeby naszego kraju i do Niemiec.
Bruksela chce, by ten rurociąg podlegał takim zasadom, jak cała infrastruktura w Unii Europejskiej, a zatem by był dostępny dla rożnych firm, a nie tylko głównych właścicieli, którymi są rosyjski Gazprom i Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo.
Porozumienie gazowe z Rosją ma szczególne znaczenie dla zaopatrzenia Polski. Zakłada bowiem zwiększenie dostaw błękitnego paliwa i to już w tym roku. Według starej umowy PGNiG wykorzysta cały zakontraktowany na ten rok gaz już pod koniec października. Według nowej Gazprom ma zwiększyć sprzedaż gazu o ok. 1,5-2 mld m sześc. rocznie. Poza tym w negocjacjach, zakończonych w styczniu tego roku, ustalono też, że kontrakt zostanie wydłużony o 15 lat - do 2037r. To stało się powodem szczególnie ostrej krytyki ze strony opozycji, argumentującej, iż porozumienie utrwali uzależnienie Polski od importu rosyjskiego.
[b][link=http://www.rp.pl/artykul/540353.html]Posłuchaj wideokomentarza Agnieszki Łakomej:[/link][/b]
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA