fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Poradniki

Zanim wyjedziesz lub wyjdziesz na drogę

Fotorzepa, Danuta Matłoch Danuta Matłoch
Nie wolno przebiegać przez jezdnię ani zatrzymywać się na niej bez potrzeby. Jakich jeszcze zasad przestrzegać, by spacer czy podróż były bezpieczne?
Piesi mają na sumieniu wiele przewinień. Ich nieprawidłowe zachowania na drodze nie tłumaczą jednak kierowców. Ci ostatni zresztą równie często, nawet jeśli tylko chwilowo, bywają pieszymi.
[srodtytul]O kim mowa [/srodtytul]
Pieszy to osoba znajdująca się na drodze (poza pojazdem) i niewykonująca na niej robót. Uważa się za niego również osobę prowadzącą, ciągnącą lub pchającą rower, motorower, motocykl, wózek dziecięcy, podręczny lub inwalidzki, poruszającą się w wózku inwalidzkim, a nawet dziecko do
lat dziesięciu jadące na rowerze pod opieką osoby dorosłej. Tak brzmi definicja zapisana w kodeksie drogowym, który poświęca pieszym cały rozdział 2 w Dziale II.
Kodeks reguluje także procedurę poruszania się większej grupy pieszych. Gdy jest ich kilku, powinni iść jeden za drugim (gęsiego). Tylko na drodze o niewielkim ruchu i w czasie dobrej widoczności dwójka pieszych może iść obok siebie – w parze.
Pamiętaj! Jezdnia przeznaczona jest dla samochodów. Pieszy ma obowiązek korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, a kiedy takich nie ma – z pobocza. Jeśli i pobocza nie ma, pieszy może się poruszać po jezdni, jednakże pod dwoma warunkami. Mianowicie musi:
- iść lewą stroną drogi,
- ustępować miejsca nadjeżdżającym pojazdom.
[srodtytul]Na pasy[/srodtytul]
Kodeks drogowy zawiera nakazy i zakazy dla tej grupy uczestników ruchu, o których wielu nie pamięta. Pieszy przechodzący przez jezdnię lub torowisko ma obowiązek korzystać z pasów. Kiedy się na nich znajdzie, ma pierwszeństwo przed autami.
Przechodzenie poza wyznaczonym przejściem jest dozwolone, ale tylko w określonych warunkach: gdy odległość od
przejścia dla pieszych jest większa niż 100 m; na skrzyżowaniach, ale pod warunkiem że nie spowoduje to zagrożenia bezpieczeństwa lub utrudnień w ruchu. W takiej sytuacji jednak pieszy musi ustąpić pierwszeństwa pojazdom.
Na tym jednak nie koniec zakazów. Pieszym nie wolno wchodzić na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd. Takie wtargnięcie jest zakazane nawet na pasach, czyli w miejscach, które są dla nich przeznaczone. W zderzeniu z jadącym (nawet wolno) samochodem pieszy nie ma najmniejszych szans. Kierowca zaś nie zawsze zdoła w ostatniej chwili się zatrzymać.
Nie wolno też przebiegać przez jezdnię, zwalniać ani zatrzymywać się na niej bez potrzeby (zdarza się to najczęściej w trakcie rozmowy przez komórkę).
[srodtytul]Dzieci na drodze[/srodtytul]
Często zastanawiamy się, kiedy (w jakim wieku) możemy puścić samo dziecko do sklepu czy szkoły. Tę sprawę także reguluje kodeks drogowy. Wielu z nas nie wie jednak, jak bezpieczna podróż naszej pociechy powinna wyglądać.
Dowód? Na przykład we wrześniu wydarzyło się aż 477 wypadków z udziałem dzieci.
Co więc warto wiedzieć? Dzieci do lat siedmiu mogą korzystać z drogi tylko pod opieką osoby, która ma co najmniej dziesięć lat (nie dotyczy to jednak strefy zamieszkania).
Z kolei młodzież do lat 15 poruszająca się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym ma obowiązek używać elementów odblaskowych umieszczonych na ubraniu, plecaku. Jeśli więc dbasz o bezpieczeństwo dziecka, zatroszcz się o odblaskowy znaczek i naklej go na plecak!
Dzieci to niejedyny uczestnik ruchu, który powinien zadbać o to, by być widocznym na drodze. Tak np. się zdarza, że kierowca w trakcie podróży zostaje zmuszony do opuszczenia auta na ruchliwej drodze, i to w dodatku wieczorem czy nocą. W takiej sytuacji jest on traktowany jako osoba wykonująca „czynności na drodze”. Zatem np., zmieniając koło, bezpiecznie jest włożyć kamizelkę odblaskową.
[ramka][b]Mandaty dla pieszych[/b]
- Wchodzenie na jezdnię przed nadjeżdżający pojazd:
> na przejściu dla pieszych – 50 zł > w miejscach innych niż przejścia – 100 zł
- wchodzenie na jezdnię spoza pojazdu – 100 zł
- przebieganie przez jezdnię – 50 zł
- zwalnianie kroku lub zatrzymywanie się bez uzasadnionej potrzeby podczas przechodzenia przez jezdnię – 50 zł
- chodzenie po torowisku – 50 zł[/ramka]
[ramka][b] Czym zawinili [/b]
- Wejście na jezdnię bezpośrednio przed jadącym pojazdem – 3564
- przekraczanie jezdni w miejscu niedozwolonym – 762
- wejście na jezdnię zza przeszkody – 709
- wejście na jezdnię przy czerwonym świetle – 513
- stanie na jezdni, leżenie – 331
- chodzenie nieprawidłową stroną drogi – 287
- zatrzymanie się, cofnięcie – 4 źródło: Komenda Główna Policji[/ramka]
[ramka][b]Opinia[/b]
[i]Mariusz Sokołowski Komenda Główna Policji[/i]
Według policyjnych statystyk wypadki z udziałem pieszych zajmują drugie miejsce wśród wszystkich rodzajów wypadków drogowych w Polsce. Często kończą się dla nich tragicznie. Najczęstszym grzechem pieszych jest nieostrożne wejście na jezdnię – tzw. wtargnięcie. Na drugim i trzecim miejscu plasują się przechodzenie przez jezdnię w miejscach niedozwolonych (zdarza się, że nawet przez czteropasmówkę) i wychodzenie na ulicę zza pojazdu. Częstą przyczyną niebezpiecznych sytuacji jest też przechodzenie na czerwonym świetle i stanie bądź nagłe zatrzymywanie się na jezdni. [/ramka]
[b]Czytaj również:[/b]
- [link=http://www.rp.pl/artykul/540182,540028-Sciezka-nie-tylko-dla-cyklisty.html]Ścieżka nie tylko dla cyklisty[/link]
- [link=http://www.rp.pl/artykul/540182,540037-Karta-malego-milosnika-dwoch-kolek.html]Karta małego miłośnika dwóch kółek[/link]
- [link=http://www.rp.pl/artykul/540182,540042-Na-przejsciu-trzeba--zejsc-z-roweru.html]Na przejściu trzeba zejść z roweru[/link]
[b] [ramka] Więcej o prawach i obowiązkach uczestników ruchu w serwisie [link=http://www.rp.pl/temat/69118_Prawo-drogowe.html]rp.pl » Prawo dla Ciebie » Twoje prawo » Prawo drogowe[/link] [/ramka][/b]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA