fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekonomia

Polacy nie są analfabetami

Rzeczpospolita
Nasi politycy uważają nas jednak za gospodarczych ignorantów. Inaczej dawno mielibyśmy poważną debatę nad reformą finansów publicznych
Wszyscy się jednak boją nawet mówić na ten temat. I to niezależnie od ugrupowania, które reprezentują. Nie ma znaczenia, czy wypowiada się przedstawiciel partii tworzących koalicję rządową, czy opozycję. Dialog ze społeczeństwem dotyczy wszystkich tematów poza gospodarką. Nie ma w Polsce ugrupowania politycznego, które głośno mówiłoby o konieczności zatrzymania wzrostu długu publicznego.
Jest jednak coraz liczniejsza grupa ekonomistów, która coraz głośniej domaga się reform. Jest jeszcze Komisja Europejska, która wzywa Polskę do dotrzymywania zobowiązań w obszarze finansów publicznych. Tak więc mimo milczenia polityków Polacy są świadomi niebezpieczeństwa, jakie dla naszego kraju niesie narastający dług publiczny. Coraz więcej osób prowadzi własne biznesy i wie doskonale, że kredyty trzeba spłacać, a wysokość podatków ma swoje granice.
Powstaje pytanie, czy jest wystarczająco dużo świadomych sytuacji osób, by mogły stworzyć liczące się poparcie polityczne. Badania opinii publicznej, jakie „Rz” opublikowała w czwartek, pokazują, że około 40 proc. ludzi jest świadomych sytuacji i tego, że będą potrzebne osobiste wyrzeczenia. To bardzo dobry wynik. Gdyby rząd wreszcie publicznie przyznał, jak poważna jest sytuacja, to więcej Polaków pogodziłoby się z koniecznością bolesnych reform. Ponieważ nie ma takich deklaracji, zaczynają się buntować ci, których dotknęły pierwsze nieśmiałe rządowe oszczędności. Warto zwrócić uwagę, że w środę w Warszawie protestowało stosunkowo niedużo pracowników budżetówki.
Rząd ma więc do wyboru: albo będzie otwarcie mówił o sytuacji i dążył do reform, albo dalej udawał, że nic się nie dzieje i czekał na dalsze demonstracje. Przykład Margaret Thatcher w Anglii pokazuje, że o sukcesach polityków decyduje nie głębokość prowadzonych przez nich reform, ale ich skuteczność.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA