fbTrack

Biznes

Możejki cztery razy tańsze, niż kosztowały Orlen

Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek
Eksperci wskazują, że Rosjanie nie będą się bić między sobą o Możejki. Ich wycena rafinerii sięga 750 mln dol. Wydatki Orlenu przekroczyły 3,5 mld dol.
– Rosyjskie koncerny wyceniają Możejki na najwyżej 750 mln dol., a ponieważ najpewniej będą jednymi chętnymi do zakupu, ceny nie podbiją – mówi „Rz“ jeden z doradców rosyjskich koncernów chcący zachować anonimowość.
Tymczasem PKN Orlen podkreślał, że wydatki, jakie firma poniosła na Litwie, wynoszą 3,5 mld dol. Nie chodzi tylko o koszty przejęcia Mażeikiu Nafta, ale też wykonane tam inwestycje, m.in. w związku z pożarem instalacji kluczowej dla produkcji paliwa. Szefowie Orlenu narzekają od dawna na słabe wyniki rafinerii w Możejkach i brak opłacalności jej działania, m.in. z powodu negatywnego nastawienia władz w Wilnie. Chodzi o problem z przejęciem terminalu w Kłajpedzie. Stąd pomysł i zapowiedzi sprzedaży akcji firmy lub przynajmniej wybrania partnera, który kupić część jej udziałów. A ponieważ najprostszym sposobem poprawy efektywności rafinerii byłoby wznowienie dostaw ropy rurociągiem Przyjaźń z Rosji, to właśnie rosyjskie koncerny wymieniane są jako najpewniejsi kandydaci na partnerów Orlenu na Litwie.
[wyimek][b]3,5 mld dol.[/b] szacunkowo wydał Orlen na swoją litewską inwestycję[/wyimek] – Ale na pewno nie będą między sobą rywalizować. Nie ma zwyczaju ani powodu, by rosyjskie firmy konkurowały między sobą w jakimkolwiek przetargu za granicą – uważają nasi rozmówcy. – Łukoil jest zajęty rynkiem holenderskim, Rosnieft ma własne problemy i toczy boje z węgierskim MOL, więc najpewniejszym kandydatem do rozmów z Orlenem wydaje się GazpromNieft (część największej na świecie firmy gazowej). Dwa tygodnie temu zarząd Orlenu wybrał japoński bank Nomura, by przygotował analizy dotyczące dalszego działania polskiego koncernu na Litwie. Doradca ma ocenić, jaki scenariusz będzie najkorzystniejszy. Orlen jutro publikuje wyniki za II kw. Analitycy liczą, że potwierdzi, iż sytuacja finansowa litewskiej spółki się poprawiła.
Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL