fbTrack

Notowania

Enea: wyniki grupy poniżej oczekiwań

Enea rozczarowaŁa wynikami
Rzeczpospolita
Wyniki spółki za drugi kwartał okazały się o około jedną czwartą gorsze od oczekiwań analityków
Zdaniem ekspertów nie obniża to jednak wyceny grupy. Skarb Państwa, sprzedając połowę jej akcji, może dostać ok. 5 mld zł.
Zysk netto grupy wyniósł w drugim kwartale 145,85 mln zł. Według analityków ankietowanych przez „Rz” miał on być zbliżony do 200 mln zł. Dla porównania w tym samym okresie 2009 r. zysk netto Enei wyniósł niemal 190 mln zł. Wynik operacyjny wyniósł w II kw. 2010 r. 167 mln zł (o ok. 40 mln zł mniej od oczekiwań). – Spadek zysku to głównie efekt utworzenia rezerwy na świadczenia pracownicze – mówi Paweł Puchalski, analityk Domu Maklerskiego BZ WBK. Wyjaśnia on, że ten efekt nie powinien się powtórzyć w III kwartale, a perspektywy spółki wyglądają dość korzystnie. – Dużą zagadką jest ostatni kwartał 2010 r., ponieważ na wynikach Enei zaważą wtedy ceny energii na rynku – zaznacza Paweł Puchalski.
Jego zdaniem spadek zysku netto Enei za II kw. w ujęciu rocznym o 23 proc. nie wpływa na wycenę spółki. W efekcie nie wpływa również na cenę, którą za 51 proc. jej akcji może zapłacić potencjalny inwestor. Opinię analityka potwierdza wczorajsza reakcja inwestorów. Mimo informacji o spadku zysku akcje Enei notowane na GPW zdrożały o 1,24 proc., do poziomu 20,45 zł. Ministerstwo Skarbu Państwa chce jeszcze przed końcem roku sprzedać kontrolny pakiet akcji Enei. Wartość transakcji przekroczy prawdopodobnie 5 mld zł. Poziomem odniesienia dla ustalenia ceny transakcji będzie bowiem nie tylko jej wycena giełdowa, ale również premia za kontrolę. Jak wynika z ostatnich wypowiedzi wiceministra skarbu Jana Burego, może ona przekroczyć 20 proc. wartości sprzedawanych akcji. Według osób zbliżonych do transakcji zagraniczni inwestorzy uczestniczący w prywatyzacji zastanawiają się, jak zachowa się Vattenfall. Szwedzki koncern ma 18,7 proc. akcji Enei. Resort skarbu chce, by transakcja została przeprowadzona w drodze giełdowego wezwania. Vattenfall dotychczas nie wypowiedział się, czy zamierza wyjść z inwestycji w Eneę. Gdyby jednak odpowiedział na wezwanie, które ogłosi inwestor wyłoniony w negocjacjach, to resort musiałby liczyć się z redukcją liczby akcji, którą chce sprzedać. Tymczasem, jeżeli nie sprzeda w tym roku 51 proc. walorów, to nie może liczyć na premię za kontrolę.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL