fbTrack

Medycyna i zdrowie

Poziom testosteronu zależy od rasy i kraju zamieszkania

copyright PhotoXpress.com
Niski poziom męskiego hormonu płciowego w starszym wieku może być skutkiem... miejsca zamieszkania
Uwaga, panowie. To, gdzie mieszkacie, może przesądzić o waszej sprawności seksualnej w starszym wieku – ostrzegają amerykańscy naukowcy na łamach pisma „Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism”.
Wykonane przez nich badania są jeszcze jednym głosem w dyskusji na temat istnienia zjawiska męskiej menopauzy. Jej głównym symptomem ma być niski poziom męskiego hormonu płciowego, wynikający z hipogonadyzmu, czyli zaburzeń działania jąder produkujących zbyt mało testosteronu. Skutkuje to osłabieniem libido i zaburzeniami erekcji. Według niektórych źródeł niepokój może budzić stężenie poniżej 300 nanogramów tego hormonu na jeden decylitr krwi. Sceptycy uważają, że zjawisko męskiej menopauzy w ogóle nie istnieje, a niski poziom męskiego hormonu płciowego to po prostu efekt starzenia się.
Jednak z niższym stężeniem testosteronu nie da się powiązać m.in. częstych w starszym wieku problemów ze snem i koncentracją oraz niskiej samooceny, co być może świadczy o istnieniu męskiej menopauzy. Tak sądzą brytyjscy badacze z University of Manchester, którzy przebadali około 3300 mężczyzn w średnim wieku z ośmiu krajów. Naukowcy uznali, że męska menopauza, owszem, istnieje, ale jest niezwykle rzadka: dotyczy zaledwie 2 proc. panów. Z kolei amerykańscy naukowcy z Health & Science University w Portland przeanalizowali poziom testosteronu u ponad pięciu tysięcy starszych mężczyzn z pięciu krajów. [wyimek]150 mln mężczyzn na świecie cierpi na zaburzenia erekcji, w Polsce 1,5 mln w wieku 30 – 70 lat[/wyimek] U 18 proc. z nich wykryli średnie stężenie tego hormonu. Niski jego poziom miał dość duży odsetek Amerykanów – aż 6 proc. To dwukrotnie więcej niż wśród panów z Hongkongu i Japonii. – Różnice w poziomie hormonu płciowego pomiędzy poszczególnymi krajami mogą w oczywisty sposób wpłynąć na sposób diagnozowania i leczenia hipogonadyzmu – twierdzą naukowcy w publikacji. Ich zdaniem różnice te w dużej mierze wynikają z czynników środowiskowych, takich jak dieta, kontakt z chemikaliami czy status społeczny. Dowodzi tego fakt, iż u Azjatów żyjących w Stanach Zjednoczonych poziom testosteronu jest podobny jak u innych Amerykanów.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL