fbTrack

Prawo karne

Pijany kierowca nie straci auta

Fotorzepa, bartosz jankowski Bartosz Jankowski
Rzecznik praw obywatelskich chce kasacji wyroku w sprawie pijanego kierowcy
Auto nietrzeźwego kierowcy nie jest dowodem rzeczowym popełnienia przestępstwa – twierdzi Irena Lipowicz, rzecznik praw obywatelskich, i wnosi kasację do Sądu Najwyższego.
Dotyczy to prawomocnego wyroku, który zapadł w procesie Marcina S., wydanego przez jeden z sądów rejonowych. W kasacji rzecznik skarży tę część wyroku, która dotyczy orzeczenia przepadku na rzecz Skarbu Państwa dowodu rzeczowego w sprawie w postaci samochodu, jako służącego do popełnienia przestępstwa.
Zdaniem Lipowicz doszło w nim do rażącego naruszenia prawa karnego mającego istotny wpływ na jego treść. Chodzi o art. 44 § 2 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=8320166A726FF2A62284A4327AC2E083?id=74999]kodeksu karnego [/link](reguluje on przepadek przedmiotów i przesłanki jego orzekania). Na podstawie tego artykułu sąd orzekł przepadek samochodu jako służącego do popełnienia przestępstwa z art. 178a § 1 k.k. (prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego). RPO uważa, że pojazd mechaniczny stanowi przedmiot czynności wykonawczej przestępstwa, a więc nie należy do kategorii przedmiotów, które służą lub są przeznaczone do popełnienia tego przestępstwa. Dlatego wnosi o uchylenie wyroku w zaskarżonej części [b](RPO/635484/ 09/II/2003.1 RZ)[/b]. [b]Za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających grozi grzywna, ograniczenie wolności lub do dwóch lat więzienia[/b]. Wydając wyroki w takich sprawach, sądy orzekają wobec sprawców zakaz prowadzenia pojazdów. Nad projektem zmian w kodeksie karnym wprowadzającym przepadek aut pijanych kierowców kilka lat temu pracowało Ministerstwo Sprawiedliwości. Propozycję skrytykowano, zarzucono jej niezgodność z konstytucją i projekt przepadł.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL