fbTrack

Kraj

PiS nie chce swoich europosłów w wyborach samorządowych

Beata Szydło, wiceprezes PiS
Fotorzepa, Radek Pasterski RP Radek Pasterski
Żaden z eurodeputowanych Prawa i Sprawiedliwości nie będzie się ubiegał jesienią o fotel prezydenta miasta – twierdzą informatorzy „Rzeczpospolitej”
PiS kończy prace nad przygotowaniem programu na wybory samorządowe. Biorą w nich udział regionalni działacze, którzy prawdopodobnie będą się ubiegać o mandaty samorządowców. Jak dowiedziała się „Rz”, nie ma wśród nich eurodeputowanych. Dlaczego? Zdaniem naszych informatorów z kręgu władz PiS żaden europoseł nie wystartuje w wyścigu o fotel prezydenta lub burmistrza miasta.
– To decyzja prezesa – mówi współpracownik Jarosława Kaczyńskiego. – Od wyborów do Parlamentu Europejskiego minął zaledwie rok i europosłowie tam mają działać na rzecz wyborców. Oficjalnie władze PiS mówią, że decyzja o ostatecznym kształcie list zapadnie dopiero we wrześniu. – O tym, kto wystartuje w wyborach samorządowych, zadecydują rady regionalne – ucina Beata Szydło, wiceprezes PiS.
Liderzy partii podkreślają jednak, że nie boją się, iż zamknięcie list wyborczych dla europosłów mogłoby wywołać wewnętrzny bunt. – Nie będzie z tym problemu – przekonuje Jarosław Zieliński, członek Komitetu Politycznego PiS. – Dotąd żaden europoseł nie zgłosił woli kandydowania. Ale jeszcze niedawno w kuluarach PiS wymieniano europosła Jacka Kurskiego jako kandydata na prezydenta Gdańska. – Była wstępna dyskusja, ale nie wiem, czy Kurski podtrzymuje taką wolę – bagatelizuje Zieliński. Z Kurskim nie udało nam się wczoraj porozmawiać. Nieoficjalnie w PiS mówi się, że decyzja Kaczyńskiego to kolejny sygnał nieufności do europosłów. Zdaniem rozmówców „Rz” pierwszym było odsunięcie Kurskiego i Zbigniewa Ziobry od kampanii prezydenckiej – włączyli się w nią dopiero przed drugą turą wyborów. Kaczyński nie zgłosił też żadnego eurodeputowanego do Komitetu Politycznego decydującego o kształcie list wyborczych (Ziobro znalazł się w nim automatycznie – jako wiceprezes partii). – Do prezesa docierają sygnały o próbach tworzenia przez niektórych europosłów grupy, która mogłaby w przyszłości wyjść z PiS – wyjaśnia członek Rady Politycznej PiS. Zdaniem naszych rozmówców obawy te potwierdza niedzielny list otwarty europosła Marka Migalskiego do Kaczyńskiego. Napisał w nim: „Bez pana nie przetrwamy, z panem nie wygramy”. Sprawa wywołała burzę w PiS. – Migalskiego PiS kompletnie nie interesuje, Migalski PiS szkodzi – napisał wczoraj na swoim blogu Tomasz Poręba, eurodeputowany PiS. Według Mariusza Błaszczaka, szefa Klubu PiS, prezes partii nie odpowie na list Migalskiego.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL