fbTrack

Społeczeństwo

Książę Karol rezygnuje z kąpieli

Książę Karol własnoręcznie pomaga przy budowie ekodomu
AP
Brytyjski następca tronu wezwał rodaków do zaprzestania kąpieli w wannie w imię ochrony środowiska. Książę proponuje myć się pod prysznicem. Ale krótko, by nie zużywać zbyt dużo wody.
Higieniczne pomysły księcia Karola to część jego „zielonego” programu – przypomina „The Daily Mail”. Oprócz rezygnacji z kąpieli w wannie syn Elżbiety II opracował jeszcze 19 podpowiedzi, które pomogą Brytyjczykom żyć bliżej i z poszanowaniem natury.
Wśród innych „zielonych” rad księcia Karola jest zwracanie uwagi na to, co wyrzucamy do śmieci. Chodzi o to, by niepotrzebnie nie tworzyć gór odpadków, ale nauczyć się wykorzystywać czy zjadać wszystko do końca. Karol propaguje także używanie opakowań wielokrotnego użytku, jak mocne siatki i torby z naturalnych materiałów typu len czy bawełna. Radzi, by kupować napoje w szklanych opakowaniach, a nie plastikowych, które rozkładają się setki lat.
W tym roku, 8 września, następca brytyjskiego tronu otworzy po raz pierwszy do szerokiego zwiedzania ogrody rodziny królewskiej Clarence House. Odbędzie się to w ramach zainicjowanego przez księcia festiwalu poświęconego ochronie przyrody. Sam książę zresztą daje przykład ekologicznego prowadzenia się. Wprawdzie nie zrezygnował z posiadania kilku limuzyn, ale każda jeździ na biopaliwie. Jaguar, audi i range rover spalają biodiesel z oleju roślinnego. A 40-letni aston martin – etanol z wina. W swoich czterech posiadłościach Karol zmniejszył emisję CO2 o 4 proc., a zużycie prądu o 22 proc. Gorzej jest z innymi członkami rodziny królewskiej. Książę Edynburga – 89-letni małżonek królowej i ojciec Karola – jest miłośnikiem kąpieli w wannie i zażywa ich codziennie. Sara Ferguson, była szwagierka Karola, wiele razy opowiadała o kąpieli w lodzie, która poprawia jej codzienny nastrój. Książę Karol przekonywanie do ekologii musi więc zacząć od własnej rodziny.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL