fbTrack

Sylwetki

Krzysztof Walenczak: Nowy wiceminister skarbu

Krzysztof Walenczak / forum bp
Rzeczpospolita
Potwierdziły się informacje „Rzeczpospolitej”. Krzysztof Walenczak, doradca ministra skarbu Aleksandra Grada, został w piątek jego zastępcą
Walenczak, absolwent elitarnej Harvard Business School, który trafił do gabinetu politycznego ministra skarbu pod koniec 2009 r., będzie odpowiadał m.in. za transakcje prywatyzacyjne na Giełdzie Papierów Wartościowych.
Nowy wiceminister pochodzi z Białegostoku. Po studiach na warszawskiej Akademii Wychowania Fizycznego wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie jak większość młodych Polaków zaczynał od pracy na budowie w Nowym Jorku. Dostał się do college’u, a w wakacje dorabiał, ucząc gry w tenisa. Dzięki wykształceniu w dziedzinie finansów i zarządzania znalazł pracę na Wall Street w korporacji konsultingowej Arthur Andersen. Pracował wtedy m.in. nad projektami konsultingowymi i audytem finansowym dla instytucji z listy „Global Fortune 500” w USA, Europie i Ameryce Południowej.
W latach 2002 – 2007 pracował jako bankier inwestycyjny w Lehman Brothers w Nowym Yorku, specjalizując się w szczególności w fuzjach i przejęciach, emisjach kapitałowych oraz restrukturyzacji firm z sektora bankowego i ubezpieczeniowego. Potem trafił do londyńskiego biura firmy, pracując m.in. przy obsłudze prawnej sporu z Eureko. Kolejnym jego pracodawcą była japońska Nomura, która przejęła cały zespół Lehmana pracujący dla polskiego Skarbu Państwa, gdy Lehman Brothers popadł w tarapaty. Jak wyjaśnia rzecznik resortu skarbu Maciej Wewiór, Joanna Schmid, która była wiceministrem skarbu od marca 2008 r., odeszła z ministerstwa na własną prośbę. Jak pisaliśmy wcześniej, najprawdopodobniej trafi teraz do zarządu spółki Tauron Polska Energia.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL