fbTrack

Dane gospodarcze

Niemcy: Koniec recesji, lepsze prognozy wzrostu

Rzeczpospolita
Nadreńska gospodarka przyspiesza. Polska ma szansę skorzystać na tym ożywieniu
Bundesbank podniósł prognozę wzrostu gospodarczego Niemiec. Zamiast oczekiwanych dotychczas 1,9 proc. nasi sąsiedzi mają się w tym roku rozwijać w tempie 3 proc. PKB. W 2009 roku niemiecka gospodarka przeżyłą recesję, kurcząc się aż o 4,7 proc.
Bardziej optymistyczne szacunki to m.in. zasługa słabego euro. Dzięki temu drogie i wysoko przerobione towary, przede wszystkim dobra inwestycyjne znad Renu, nagle staniały. I nic nie wskazuje na to, aby coś w tej kwestii miało się zmienić. W tej sytuacji wartość niemieckiego eksportu w I połowie roku sięgnęła ponad 458 mld euro. Lepsze prognozy gospodarcze Niemiec to dobra informacja dla Polski. Berlin to nasz największy partner handlowy.
– Możemy szacować, że przynajmniej 3 proc. wartości niemieckiego eksportu stanowiły polskie komponenty – uważa Jacek Adamski, ekonomista z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan. Tyle że dla naszego wzrostu znacznie korzystniejsze byłoby, gdyby gospodarkę niemiecką napędzał nie tylko eksport, lecz także popyt wewnętrzny. Ale i tak koniunktura w niemieckim handlu zagranicznym jest jednym z powodów, dla których polska gospodarka rosła w II kwartale w tempie 3,2 proc. – podali w piątek jednomyślnie ekonomista szwajcarskiego banku inwestycyjnego UBS Radosław Bodys oraz wiceminister finansów Ludwik Kotecki. Pod koniec roku tempo rozwoju polskiej gospodarki ma jeszcze przyspieszyć. Także i nasz PKB ma szanse wzrosnąć więcej, niż szacowano na początku roku. Pojawiają się przy tym superoptymistyczne prognozy, że może to być nawet 4 proc. PKB. – Nie wykluczam takiego rozwoju sytuacji – mówił "Rz" Thomas Laursen, przedstawiciel Banku Światowego na nasz region. Oficjalna prognoza BŚ dla Polski na ten rok to 3,2 proc. Jej korektę poznamy pod koniec września.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL