fbTrack

Budżet i Podatki

PGE i EP Holding z szansami na wyłączność na akcje Energi

Wchodząca w skład grupy PGE Elektrownia Bełchatów
Fotorzepa, Marian Zubrzycki
PGE i czeski EP Holding zaoferowały najwyższą cenę za akcje gdańskiej Energi i będą mogły dalej negocjować z Ministrem Skarbu - wynika z informacji rp.pl
Ministerstwo Skarbu potwierdziło nieoficjalne informacje rp.pl, że wyłączność na negocjacje w sprawie nabycia gdańskiej Energi otrzymały czeki EP Holding i Polska Grupa Energetyczna.
Według informacji rp.pl, oprócz Polskiej Grupy Energetycznej to czeski ENERGETICKÝ A PRŮMYSLOVÝ HOLDING ma największe szanse na prowadzenie dalszych negocjacji z resortem. EP Holding, który skupia 20 firm, działa nie tylko w branży energetycznej, są w nim też producenci autobusów oraz przedstawiciele przemysłu spożywczego. Podstawowym kryterium oceny ofert, jakie wpłynęły do Ministra Skarbu tydzień temu, była wycena gdańskiej grupy.
Jak dowiedzieliśmy się. najwyższą wartość pakietu ok. 83 proc. akcji, które sprzedaje resort skarbu, przedstawiła Polska Grupa Energetyczna - ok. 7 mld zł. Na niewiele niższym poziomie była oferta czeskiej firmy. Pozostali dwaj oferenci uczestniczący w przetargu - Grupa GDF Suez Energia Polska oraz Kulczyk Holding wraz ze spółką Elektron nie mają raczej szans na przejście do finalnego etapu negocjacji z Ministrem Skarbu. Gdańska Energa jest najmniejszą z czterech utworzonych przez Państwo grup energetycznych. Jej podstawowy atut to znaczący - ponad 16 proc. udział w krajowym rynku sprzedaży energii. Poza tym jest właścicielem tylko jednej elektrowni węglowej - w Ostrołęce, która wymaga modernizacji. To ma szczególne znaczenie wobec obaw inwestorów o przyszłą opłacalność produkcji energii z węgla. Ryzyko inwestycji w nowe moce w elektrowniach węglowych wynika z tego, że trudno przewidzieć jak dużym obciążeniem dla nich będzie obowiązek zakupu pozwoleń na emisję dwutlenku węgla. Energa jest krajowym potentatem, gdy chodzi o produkcję energii ze źródeł odnawialnych, ma w planach budowę biogazowni, farm wiatrowych i największej w naszym kraju elektrowni na gaz. Na inwestycje do 2015r. planuje przeznaczyć ponad 20 mld zł. Wiele wskazuje na to, że Minister Skarbu negocjując z inwestorem umowę sprzedaży akcji Energi, będzie oczekiwał, że zobowiąże się on do realizacji inwestycji. Zarząd PGE już kilka dni temu deklarował, że może może takie zapewnienie dać.
Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL