fbTrack

Wynajem

Barometr - mieszkania do wynajęcia

Rzeczpospolita
Stawki za wynajem mieszkań w dużych miastach są wciąż niższe od zeszłorocznych. Średnio, jak wynika z barometru „Rz”, o 7 – 8 proc.
[b][link=http://rzeczpospolita.pl/pliki/nieruchomosci/mieszkaniadw.pdf]Zobacz ceny najmu mieszkań w poszczególnych miastach[/link] [/b] Obecny poziom cen, z niewielką korektą w górę za lokale cieszące się największym powodzeniem, utrzyma się prawdopodobnie przez najbliższy rok.
Podaż mieszkań do wynajęcia jest bardzo duża, zainteresowanie znacznie mniejsze, zwłaszcza ze strony firm. Ale stopniowo zaczyna rosnąć zapotrzebowanie na mieszkania zlokalizowane w pobliżu wyższych uczelni. Ta tendencja będzie się nasilać aż do rozpoczęcia roku akademickiego – podkreślają pośrednicy. Wybierane są przede wszystkim lokale trzypokojowe. Przyszli studenci szukają mieszkań, które mogą zająć w większej grupie kolegów. W drugiej kolejności popyt dotyczy mieszkań dwupokojowych. Studiujący najmniej zainteresowani są kawalerkami ze względu na wysokie koszty. Bardziej kalkuluje się wziąć pokój, niż opłacać niewielki, samodzielny lokal. [ramka] [b]Jak czytać barometr?[/b] Agencje pośrednictwa (Akces, Lexpol, Ober-Haus, Północ i WGN) z pięciu miast podają stawki za wynajem kawalerek i mieszkań dwupokojowych, bez wyposażenia, w dzielnicach sypialniach, obowiązujące obecnie oraz prognozowane dla tych samych lokali za rok.Wyliczoną aktualną średnią cenę porównujemy z przeciętną przed rokiem i przewidywaną za rok, uzyskując rzeczywiste i prognozowane zmiany wyrażone w procentach. [/ramka]
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL