fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Mieszkaniowe

Komercyjni mają się lepiej, mieszkaniowi nie zachwycili

Fotorzepa, Jak Jakub Ostałowski
Spółki deweloperskie mają za sobą nie najgorszy kwartał. Popyt na powierzchnie biurowe i handlowe rośnie, sprzedaż mieszkań jest zdecydowanie wyższa niż przed rokiem.
Mimo to wyniki finansowe za II kwartał firm specjalizujących się głównie w prowadzeniu inwestycji mieszkaniowych mogą lekko rozczarować.
Analitycy przewidują, że spośród największych deweloperów mieszkaniowych tylko [b]J.W. Construction[/b], dzięki wyjątkowo niskiej bazie, będzie mogło pochwalić się wynikami lepszymi niż w II kwartale 2009 r. (całe półrocze ma być słabsze niż przed rokiem). Analitycy typują, że obroty lidera polskiego rynku mieszkaniowego, [b]Dom Development[/b], były w minionym kwartale o 30 proc. niższe, a zysk zmniejszył się o połowę. Niższe obroty zaksięgować miał również [b]Polnord[/b]. Co o tym przesądziło?
Spadek liczby oddanych w minionym kwartale mieszkań. Zgodnie z MSR 18 deweloperzy rozpoznają przychody ze sprzedaży mieszkań w momencie przekazania ich nabywcom. I choć Dom Development w II kwartale 2010 r. podpisał trzy razy więcej przedwstępnych umów sprzedaży mieszkań niż przed rokiem, to jego obroty spadły. I o ile w wypadku J.W. Construction drugie półrocze powinno przynieść wzrost przychodów, o tyle Dom Development dopiero w 2011 r. będzie mógł pochwalić się wyższymi obrotami.
Wyniki firm mieszkaniowych raczej nie zachwycą, ale akcjonariusze deweloperów komercyjnych powinni mieć powody do zadowolenia. W II kwartale 2009 r. kryzysowe odpisy z tytułu aktualizacji w dół wartości budynków przyniosły [b]GTC[/b] 11,9 mln euro straty. W tym roku z kolei, zdaniem większości analityków, spółka może wykazać zyski z przeszacowania posiadanych aktywów. [b]Echo Investment[/b] również przeliczy wartość nieruchomości, tyle że ze względu na osłabienie złotego w II kwartale. Kielecka spółka wycenia swoje aktywa w euro, dlatego umocnienie unijnej waluty zwiększa jej wynik operacyjny.
[b][i] Czytaj też na [link=http://www.parkiet.com/artykul/25,953436.html]www.parkiet.com[/link][/i][/b]
Źródło: parkiet.com
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA