fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Notowania

ConocoPhillips w Rosji czyli niespełnione oczekiwania

Po sześciu latach amerykański potentat naftowy rezygnuje z udziałów wLukoilu. Szefowie ConocoPhillips uznali najwyraźniej, że pakiet blisko 20proc. akcji rosyjskiej firmy nie przyniósł spodziewanych korzyści w postacidostępu do złóż ropy
ConocoPhillips sprzeda jeszcze latem w dwóch transzach niemal cały pakiet akcji rosyjskiego koncernu. Na pierwszej transakcji zarobi 3,44 mld dolarów. Pakiet 7,6 proc. odkupi od Amerykanów sam Lukoil.
ConocoPhillips, który jest trzecia pod względem wartości amerykańską firmą naftową zaczął skupować akcje rosyjskiej firmy w 2004r., za pierwszy pakiet 7,6 proc. zapłacił 2.4 mld dolarów. Inwestycja ta była wyjątkowo dobrze oceniona przez ówczesnego prezydenta Władimira Putina. Pojawiła się bowiem w okresie, gdy zaufanie zachodnich koncernów do inwestycji w Rosji znacznie spadło po tym, jak rosyjskie władze doprowadziły najpierw do aresztowania Michaiła Chodorkowskiego a następnie bankructwa i rozparcelowania jego koncernu naftowego Jukos.
Równocześnie amerykański koncern liczył, że jako akcjonariusz Lukoila zyska większe szanse na udziały w rosyjskich złożach i ewentualne wspólne projekty za granicą. Tak się nie stało. I poza zapewnieniami o dobrych chęciach do współpracy ConocoPhillips nie rozwinął działalności w Rosji, tak jak się spodziewał. Za to Lukoil zyskał dostęp do rynku paliwowego w Europie - przejmując sieć stacji amerykańskiego koncernu w kilku krajach Unii, w tym także w Polsce.
Oficjalnie dziś zarząd ConocoPhillips poinformował, że wyjście z akcjonariatu Lukoila to element realizowanego programu restrukturyzacji, który zakłada sprzedaż aktywów o wartości w sumie 10 mld dolarów.
Amerykański koncern jest kolejnym z zachodnich, który liczył na inwestycje w rosyjskie złoża i zyski z tego tytułu, a teraz ogranicza tam działalność. Władze w Moskwie wielokrotnie zapowiadały, że pakiety kontrolne w projektach wydobywczych i tak pozostaną w rosyjskich firmach. Skutki tej polityki odczuł m.in. Shell, który musiał odsprzedać rosyjskiej firmie część udziałów w jednym ze złóż w tym kraju. W ostatnich dniach pojawiła się informacja, że konsorcjum francuskiego koncernu Total i rosyjskiego producenta gazu Novatek może stracić licencje na eksploatacje pól gazowych w Arktyce.
[i] - RIA Novosti[/i]
Źródło: Rzeczpospolita OnLine
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA