fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Notowania

Będzie oferta publiczna moskiewskiej giełdy?

Rosyjska giełda Micex może sprzedać swoje akcje w ramach oferty publicznej. Dojdzie do niej prawdopodobnie po 2011 r., po planowanych zmianach w akcjonariacie giełdy
- Powinniśmy być przygotowani do oferty już pod koniec 2011 r. To kiedy dojdzie do IPO będzie zależało jednak od sytuacji na rynku oraz postępów rozmów z akcjonariuszami giełdy - wskazał Siergiej Szwecow, członek rady dyrektorów parkietu Micex, szef departamentu rynków finansowych Banku Rosji (rosyjskiego banku centralnego).
Według Szwecowa, przed przeprowadzeniem oferty konuieczne będzie uporządkowanie sytuacji w akcjonariacie. Obecnie największym udziałowcem Miceksu jest grupa giełdowa MMWD (kontrolowana przez Bank Rosji oraz innych państwowych pożuczkodawców). Ma 12,7 proc. akcji giełdy. Do końca 2011 r. ma mieć ich 100 proc.
By MMWD przejęła całkowitą kontrolę nad Miceksem nie wystarczy jednak, by grupa dogadała się z innymi akcjonariuszami. Konieczne są też zmiany ustawodawcze. Obecnie prawo zakazuje, by jeden akcjonariusz miał więcej niż 20 proc. giełdy. Projekt zniesienia zakazu jest już w parlamencie. hk, "kommiersant"
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA