fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Mieszkaniowe

Domy się nie sprzedają, bo sprzedający się drożą

Rzeczpospolita
Domy są zbyt drogie w stosunku do innych nieruchomości i możliwości wielu kupujących.
Jeśli sprzedający nie obniżą cen, transakcji będzie w dalszym ciągu mało – oceniają pośrednicy.
Od ubiegłego roku, jak wykazuje barometr „Rz”, domy potaniały zaledwie o 3 – 4 proc. Prognozy na nadchodzący rok mówią o jeszcze mniejszej korekcie w dół, w granicach 1 – 2 proc.
Stosunkowo najłatwiej sprzedać nieruchomości wymagające wykończenia lub remontu. Są one relatywnie tańsze, a poza tym dają nowemu nabywcy szansę na realizację własnych pomysłów wewnątrz.
Poszukiwane są domy niewielkie, do 150 mkw., blisko centrum lub – w przypadku tańszych ofert – w odległości do 20 – 30 km od dużych miast. Tego typu obiekty udaje się często sprzedać w trzy do sześciu miesięcy. Natomiast domy drogie czekają na nabywców i dwa lata. Nawet w największych miastach zainteresowanie ofertami powyżej miliona złotych jest niewielkie.
[ramka][b]Jak czytać barometr?[/b] Agencje pośrednictwa (Akces, Lexpol, Ober-Haus, Północ i WGN) podają stawki z pięciu miast za mkw. dwóch 10 – 15-letnich domów (mniejszy od 100 do 200 mkw. i większy od 200 do 300 mkw., na działce ok. 1000 mkw.), obowiązujące obecnie, oraz stawki prognozowane dla tych nieruchomości za rok. Wyliczoną aktualną średnią cenę mkw. porównujemy z przeciętną przed rokiem i przewidywaną za rok, uzyskując rzeczywiste i prognozowane zmiany, wyrażone w procentach.[/ramka]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA