fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Teatr

XIV Festiwal Szekspirowski

W tym roku będzie można obejrzeć aż cztery różne inscenizacje „Hamleta”. Andrzej Seweryn wystąpi w monodramie „Wyobraźcie sobie”
Fotorzepa, Pio Piotr Guzik
Andrzej Seweryn, litewski reżyser Oskaras Korsunovas oraz Irina Brook będą bohaterami święta teatralnego, któremu patronuje William Szekspir. Nie zabraknie też egzotycznych inscenizacji z Japonii i Zimbabwe
Takiej mnogości „Hamletów” nie było jeszcze w dziejach tego festiwalu. W tym roku będzie można obejrzeć aż cztery różne inscenizacje.
„Kupenga kwa Hamlet” znaczy szaleństwo Hamleta. Tak swój spektakl nazwali artyści z Zimbabwe i Wielkiej Brytanii z grupy Two Gents Productions. Dwóch aktorów wcieli się we wszystkich bohaterów tragedii Szekspira, która w tej wersji bywa momentami zabawna i pełna energii. Z kolei ascetyczny „Hamlet” teatru Noh Ryutopia to próba odczytania Szekspira poprzez tradycyjną sztukę japońską.
Hamlet po polsku przyjedzie z Teatru im. Bogusławskiego w Kaliszu. Spektakl Marka Kality, który pełen jest odniesień do współczesnej sytuacji politycznej w naszym kraju, bierze udział w konkursie na najlepszą polską inscenizację szekspirowską minionego sezonu. O główne trofeum, Złotego Yorricka, ubiegać się będą także: wrocławski Teatr Współczesny („Król Lear”), Teatr Polski we Wrocławiu („Sen nocy letniej”) oraz Teatr im. Kochanowskiego w Opolu („Wieczór trzech króli”).
Niekonwencjonalnego „Hamleta” przygotował również znakomity litewski reżyser Oskaras Korsunovas. Jego wileński zespół zaprezentuje ponadto inny spektakl swego szefa – „Sen nocy letniej”.
Ta komedia Szekspira zainspirowała również Irinę Brook, W rozpisanym na sześciu mężczyzn przedstawieniu „Czekając na sen” Irina odwołuje się do przedstawień swego słynnego ojca Petera Brooka. Irina Brook Compagnie z Francji pokaże także „Burzę”. – Interesują mnie przede wszystkim te dramaty Szekspira – mówi Brook – które łączą w sobie farsę z magią, romantyczność z tym, co popularne.
Popis absolutnie mistrzowskiego aktorstwa zagwarantuje widzom Andrzej Seweryn w monodramie „Wyobraźcie sobie”. Artysta, wcielając się w różnych bohaterów Szekspira, przypomina najważniejsze wątki jego dramatów: obsesję władzy i szaleństwo zmysłów, miłość, zazdrość i zdradę, zwątpienie w sens życia i nadzieję.
W tegorocznym Festiwalu Szekspirowskim biorą też udział zespoły z Armenii, Niemiec, Rumunii i Węgier.
[i]XIV Festiwal Szekspirowski, sceny teatralne Gdańska, Gdyni i Sopotu, Królewska Fabryka Karabinów i CSW Łaźnia w Gdańsku, program: [link=http://www.festiwalszekspirowski.pl]www.festiwalszekspirowski.pl[/link], bilety: 30 – 80 zł, rezerwacje: tel. 58 301 13 28, piątek (30.07) – niedziela (8.08)[/i]
[ramka][b] Inne wakacyjne imprezy[/b]
[srodtytul]Inowrocław[/srodtytul]
[b]VI Inowrocławska Noc Solannowa, plac przy tężni solankowej, ul. Boczna, wstęp wolny, sobota (31.07), godz. 20[/b]
Na tym letnim koncercie Grzegorz Turnau ma promować swoją nową płytę “Ino” poświęconą Inowrocławowi, o którym mówi, że to arkadia jego dzieciństwa. Tu bowiem spędzał letnie i zimowe wakacje u dziadków. Autorami tekstów piosenek są oprócz niego Michał Rusinek i Jeremi Przybora, a muzyki – Jerzy Wasowski. Artysta wystąpi z towarzyszeniem orkiestry Pro Arte pod dyrekcją Michała Nesterowicza, gośćmi specjalnymi tej muzycznej nocy będą Natalia Kukulska, Dorota Miśkiewicz, Jacek Wójcicki oraz Zbigniew Zamachowski.
[i]j.m.[/i]
[link=http://www.inowroclaw.pl]www.inowroclaw.pl[/link]
[srodtytul]Gniezno[/srodtytul]
[b]Koronacja królewska, Gniezno, pl. św. Wojciecha przed katedrą, wstęp wolny, sobota (31.07) – niedziela (1.08), od godz. 10[/b]
Widowisko historyczne będące rekonstrukcją uroczystości koronacyjnych Bolesława Chrobrego, wzbogacone wieloma atrakcjami. Imprezę rozpocznie turniej łuczniczy „O złoty trzos gnieźnieńskiego grodu”, a później ulicami miasta przejdzie korowód. Nie obędzie się bez pokazowych bitew i pojedynków. Dla najmłodszych przygotowano stanowiska strzelania z łuku, lepienia przedmiotów z gliny, przejażdżki konno i wozem. Będą stragany z wyrobami średniowiecznych rzemieślników, a strudzeni posilą się strawą i miodem pitnym.
[i]j.m.[/i]
[link=http://www.trzos.gniezno.pl]www.trzos.gniezno.pl[/link]
[srodtytul]Sieradz[/srodtytul]
[b]Sieradz Open Hair Festival, różne lokalizacje, m.in. Hala sportowa, ul. Mickiewicza 6, informacje: 22 499 10 10, piątek (23.07) – niedziela (25.07)[/b]
Sieradz Open Hair Festival to impreza plenerowa, która jest połączeniem sztuki tworzenia fryzur z wydarzeniami kulturalnymi. Festiwalowi niezmiennie patronuje pochodzący z Sieradza Antoine Cierplikowski, stylista, który współtworzył wielkie widowiska artystyczne Paryża i Hollywood w latach 20., 30. i 40. Nazywany był „królem fryzjerów i fryzjerem królów”, a czesały się u niego m.in. Greta Garbo, Pola Negri, Isadora Duncan, Mata Hari czy Edith Piaf. W programie imprezy pokazy stylistów, premiera spektaklu „Antoine” i filmu „Mistrz Adamiak z Antoine w tle”.
[i]sw[/i]
[link=http://www.goculture.pl]www.goculture.pl[/link]
[srodtytul]Kraków[/srodtytul]
[i]„Islam. Orientacja. Ornament”, Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie, ul. Krakowska 46, informacje: tel. 12 430 60 23, do 26.09[/i]
Podróż po świecie tajemniczych znaków islamu mogą odbyć ci, którzy udadzą się do Muzeum Etnograficznego w Krakowie na wystawę „Islam. Orientacja. Ornament”. Zobaczą tu m.in. zwierciadło ręczne w ozdobnej aksamitnej oprawie, khomissar, czyli turecki amulet w formie „dłoni Fatimy”, czy ozdobną zasłonę na twarz noszoną przez kobiety beduińskie z południa Półwyspu Arabskiego. Dodatkowo każdy z eksponatów odpowiada konkretnej liczbie, podobnie jak figura geometryczna, którą przypomina swoim kształtem.
[i]sw[/i]
[srodtytul]Katowice[/srodtytul]
[b]Off Festival 2010, Katowice, zbieg ul. Górnośląskiej i Murckowskiej, bilety: 69 zł, karnety: 120 – 140 zł, rezerwacje: [link=http://www.ticketpro.pl]www.ticketpro.pl[/link], czwartek (5.08) – niedziela (8.08) [/b]
Off Festival nie odbywa się już w Mysłowicach, lecz w Katowicach. Lokalizacja się zmieniła, ale profil wydarzenia – wcale. Słuchacz wciąż może liczyć na muzykę niezależną i niezawężoną do jednego gatunku. Dowód? W ciągu czterech dni wystąpią zarówno futurystyczni hiphopowcy z Anti-Pop Consortium czy gustujący w trudnej do wyobrażenia sobie mieszance jazzu z metalem Shining, jak i twórcy awangardowego world music z The Very Best. W roli gwiazdy głównej niezawodni rockowi eksperymentatorzy z The Flaming Lips.
[i]flint[/i]
[link=http://www.off-festival.plwww.mek.krakow.pl]www.off-festival.plwww.mek.krakow.pl[/link] [/ramka]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA