fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Powstanie kolejne centrum badawcze

To szansa dla polskiej gospodarki. Dzisiaj pod względem wydatków na R&D jesteśmy znacznie poniżej średniej unijnej.
Rzeczpospolita
Piotr Mazurkiewicz
Indesit dostanie środki i zatrudni polskich inżynierów
Indesit w lutym złożył do Europejskiego Banku Inwestycyjnego wniosek o dofinansowanie kwotą do 75 mln euro projektu centrum naukowo-badawczego (ang. R&D) wartego 155 mln euro, które ma działać w Polsce i we Włoszech. Jako pierwsza napisała o tym „Rz”. – Wniosek został zaakceptowany, zwyczajowo środki uruchamiamy zaraz po podpisaniu umowy – mówi „Rz” Marta Gajęcka, wiceprezes EBI.
Sama spółka ciągle jest w odniesieniu do tego projektu bardzo tajemnicza i niesłychanie lakonicznie wypowiada się na ten temat. – Wniosek odnosi się do środków, które grupa chce zaangażować w aktywności w sferze R&D we Włoszech i Polsce w ciągu następnych pięciu lat, bazując na doświadczeniach, trendach i prognozach rynkowych na przyszłość – podaje włoska centrala Indesitu.
Dlatego ciągle nie wiadomo, jak środki rozłożą się na konkretne projekty w Polsce i we Włoszech oraz ilu pracowników zostanie w związku z tym zatrudnionych. Z informacji zawartych we wniosku wynika jedynie, że nowe centrum ma pracować nad nowymi rozwiązaniami w zakresie obniżenia zużycia wody i energii oraz wykorzystywania w produkcji surowców z recyklingu. Indesit ma w Polsce cztery fabryki produkujące kuchnie, lodówki i pralki. Działy zajmujące się badaniami i rozwojem zatrudniają już 55 osób.
Polska powoli staje się nie tylko zagłębiem produkcyjnym – w przypadku AGD jesteśmy już europejskim liderem. Jak podaje Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych, w Polsce działa już około 40 centrów badawczo-rozwojowych zatrudniających kilka tysięcy polskich naukowców i specjalistów.
Zdecydowanie najwięcej z nich pracuje dla sektora teleinformatycznego, motoryzacyjnego, chemicznego, lotniczego, spożywczego czy IT. W Polsce działają już centra takich firm, jak General Electric, Samsung, IBM, Motorola, Delphi, Siemens, Oracle. Wpływają także kolejne wnioski, dlatego można się spodziewać dalszego wzrostu ich liczby.
Nowe centra to nie tylko szansa na zatrudnienie dla polskich inżynierów, ale także dla całej gospodarki. Dzisiaj pod względem wydatków na R&D zajmujemy w Europie jedną z ostatnich pozycji. Liderem jest Szwecja, gdzie na ten cel wydawane jest 3,6 proc. PKB. W Polsce jest to jednak tylko 0,56 proc.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA