fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Samorząd

Czy Nowy Sącz propaguje gejów i szatana

ROL
Logo miasta oburza Duszpasterstwo Akademickie Strych. Zażądało zmiany symbolu, który kojarzy mu się z chiromancją i satanizmem
Znak, który ma promować miasto – kolorowa dłoń z czarną kropką w środku – zadebiutował 6 lipca i już doczekał się rozgłosu. 20 młodych ludzi z duszpasterstwa napisało list z protestem do prezydenta miasta Ryszarda Nowaka. Wsparł ich opiekun duchowy, o. Robert Więcek.
– Nie zakładam, że ktoś celowo wykorzystał te symbole – mówił o. Więcek. Ale nie dziwi się, że jego podopiecznym hasło w logo „Dobrze wróży” kojarzy się z wróżeniem z ręki, czego Kościół nie akceptuje. Czarna kropka w środku dłoni dla satanistów ma oznaczać oddanie się we władanie szatana. A wielobarwność – symbolikę środowisk gejowskich.
W mieście wrze. – Ciepłe kolory nastrajają pozytywnie – twierdzi 20-letnia Dorota, którą dziwi protest rówieśników.
Zaszokowany interpretacją znaku jest też Ryszard Miłek, sądecki plastyk, który zasiadał w jury wybierającym projekt logo. – Każdy dostrzega w symbolu to, co ma w sobie. W sztuce otwarta dłoń kojarzy się m.in. z miłością, czułością – mówi.
Dłoni nie wybrano przypadkowo – jej kształt przypomina widok sądeckiej Starówki z lotu ptaka. A kropka to umiejscowienie ratusza – tłumaczy radny PO Piotr Lachowicz. – Mnie znak raczej przypomina rękę wyciągniętą po pieniądze. Mam nadzieję, że unijne. Wolałbym jednak, by logo mocniej kojarzyło się z miastem. Jak św. Małgorzata w naszym herbie.
I o nią właśnie upomnieli się protestujący. „Jesteśmy zaniepokojeni faktem usuwania ze świadomości mieszkańców postaci św. Małgorzaty” – piszą.
– Autorom protestu chyba upał zaszkodził – mówi „Rz” radny niezrzeszony, były poseł SLD Kazimierz Sas.
Czy kropka na dłoni to rzeczywiście symbol szatański? Dariusz Fras z Punktu Poradnictwa Religijnego ds. Sekt i Nowych Ruchów Religijnych w Zielonej Górze nie słyszał o takiej interpretacji. – Odwrócone krzyże, sześcioramienne gwiazdy – owszem, ale nie kropka – mówi.
Takich treści nie dostrzega też prezydent Nowak – wynika z pisma, jakie przesłał wczoraj na ręce o. Więcka. „Insynuowanie mi, iż nowy znak ma wyprzeć przynależny od 718 lat znak miasta, jest nadużyciem – napisał. – Otwarta prawa dłoń to międzynarodowy symbol dobrych intencji i zgody. A wielobarwność oddaje wielokulturowość miasta”.
Krakowska firma Papaja Studio, która wygrała ogłoszony w 2009 r. konkurs na logo, opublikowała list otwarty w sprawie protestu. „Wierzymy, że prawdziwy przekaz logo zostanie dostrzeżony także przez Duszpasterstwo Akademickie” – pisze Adam Lis, dyrektor kreatywny.
Problemy z logo stworzonym przez agencję Eskadra miał dwa lata temu Białystok. Okazało się, że jest ono bardzo podobne do symbolu nowojorskiej organizacji skupiającej m.in. gejów. Choć prawnicy uznali, że projekt nie jest plagiatem, władze miasta z logo zrezygnowały.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA