fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Komercyjne

Hel zdemilitaryzowany. Wojskowe wczasowiska idą do cywila

Inwestorzy jeszcze tym roku mogą rywalizować w przetargach na sprzedaż imponującego ośrodka wczasowego Wysoki Kamień w Szklarskiej Porębie
amw.com.pl, Piotr Wittman
Hektary lasu i koszarowe bloki na Helu, wojskowe ośrodki z plażami na zachód od Kołobrzegu, alpejskie domy wypoczynkowe pod Śnieżką — sprzeda jeszcze w tym roku cywilom Agencja Mienia Wojskowego. Armia oszczędza. Pod młotek idą więc rekreacyjne nieruchomości nieprzydatne dla szkolenia bojowego
Już w połowie sierpnia agencja skieruje na przetarg nadmorski ośrodek w Rogowie, 152 hektary w kilku działkach, z domem wczasowym wzniesionym przed ostatnią wojną jako baza wodnopłatów Luftwaffe, ze sztucznie napełnianym wodnym lądowiskiem. Tajny obiekt z willą Goeringa, położony na przesmyku między jeziorami i Bałtykiem służył po 1945 roku wojskom rakietowym Układu Warszawskiego, a potem już, latami, mundurowym wczasowiczom. — Ciche, piękne plaże rogowskie warte są każdej ceny — zachwala Zbigniew Prokopczyk szef zespołu gospodarki nieruchomościami AMW.
[srodtytul]Półwysep na wyprzedaży[/srodtytul]
W tym roku agencja, która ma wciąż w swoim banku nieruchomości ponad 7 tysięcy hektarów zbędnych armii placów ćwiczeń, poligonów i lotnisk a także 2,7 tys. powojskowych budynków w opuszczonych koszarach i garnizonach, już zarobiła na odsprzedaży i dzierżawach 84 mln zł. Gotówka jest przeznacza na zakupy uzbrojenia. Od początku istnienia Agencji Mienia Wojskowego na fundusz modernizacji armii trafiło tą drogą 1,3 mld zł — wylicza Małgorzata Golińska rzecznik AMW.
W tym roku hitem sezonu przetargowego będą na pewno nieruchomości na Helu. Począwszy od 25 hektarów przyportowych gruntów w sąsiedztwie byłej bazy Marynarki Wojennej, po ponad 8 hektarów w kilku innych miejscach, z zabudowaniami i bez od Juraty po sam koniec malowniczego półwyspu. — Wciąż napływają zgłoszenia, zainteresowanie nie słabnie — twierdzi dyr. Prokopczyk. Jeśli plan sprzedaży helskich gruntów się powiedzie do kasy MON trafi co najmniej kilkadziesiąt milionów złotych. Kolejne fundusze zasilą budżet modernizacyjny resortu obrony po sprzedaży 3, 5 hektara z dostępem do plaży w Unieściu, kolonijnego ośrodka w Dąbkach wartego ok. 2, 5 mln zł czy wycenianego przez AMW na co najmniej milion złotych hektara wybrzeża w Pobierowie, gmina Rewal.
[srodtytul]Alpejskie ośrodki pod Śnieżką[/srodtytul]
Ponieważ armia coraz solidniej zaciska pasa i pozbywa się zbędnego majątku, tylko w tym roku do zasobów agencji trafiło z demobilu 638 hektarów nowych terenów i 731 budynków o powierzchni ponad 200 tys. m kw. Na sprzedaż będzie m.in. 20 hektarów lasów położonych pośród jezior po dawnych placach ćwiczeń w Orzyszu i zwalniane ze służby fortece: pięćdziesięciohektarowa działka a na niej dwuipółkilometrowy koszarowiec w dawnej Twierdzy Modlin (jesienią kolejne podejście do przetargu o wartości ok 50 mln zł), pamiętający carów doskonale zachowany Fort 2 w podwarszawskim Kosewie, czy zabytkowa tzw. Stalownia Warszawska na stołecznej Pradze.
Inwestorzy, którzy nie są miłośnikami plaż, jezior czy rozbrajanych właśnie romantycznych twierdz (pełniących dotąd rolę magazynów), mogą jeszcze tym roku rywalizować w przetargach na sprzedaż imponującego ośrodka wczasowego Wysoki Kamień w Szklarskiej Porębie. Pięciohektarowy kompleks wypoczynkowy z potężnymi budynkami w stylu alpejskim (dawne sanatorium kondycyjne asów lotnictwa III Rzeszy), z własnym narciarskim wyciągiem, wyceniony został na 7, 5 mln zł. Nie brak chętnych do nabycia innego ośrodka rekreacyjnego — w Karpaczu. Stylowe obiekty z początku zeszłego stulecia, na 1, 6 hektarach AMW chce licytować począwszy od kwoty 4,6 mln zł. Agencja oferuje też niewielkie działki pod Zakopanem w Kościelisku i doskonale utrzymaną, ponadośmiohektarową bazę magazynową z lądowiskiem helikopterów w Krynicy — Mochnaczce.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA