fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Telewizja

Skandalistka śpiewać może

Katarzyna Kozyra
Reporter, Miłosz Poloch Miłosz Poloch
Katarzyna Kozyra, znana z kontrowersyjnych filmów i instalacji, postanowiła zostać diwą operową. Podsumowaniem jej wokalnych umiejętności stała się wystawa „W sztuce marzenia stają się rzeczywistością”.
Twórcy dokumentu zarejestrowali wydarzenia, które rozegrały się w 2007 roku we wrocławskiej Galerii Awangardy – pokazali reakcje widzów na sztukę Kozyry i zebrali wypowiedzi kuratorów, dziennikarzy, a także samej artystki. Przygotowując się do projektu, pobierała lekcje śpiewu od Grzegorza Pitułeja, solisty Warszawskiej Opery Kameralnej. Potem występowała m.in. w Wiedniu, gdzie przebrana za zegarową kukułkę śpiewała partie Królowej Nocy z „Czarodziejskiego fletu” Mozarta. Wykonała także arię z „Wesela Figara”. Koncertowała we Włoszech, USA i Wielkiej Brytanii.
Artystka od początku kariery przekracza granice sztuki i wywołuje skandale. W 1993 roku w dyplomowej pracy na warszawskiej ASP stworzyła z wypchanego koguta, kota, psa i konia „Piramidę zwierząt”.
Fascynuje ją ułomność i śmiertelność ludzkiego ciała. Kiedy chorowała na raka, pozwoliła nagrać własną chemioterapię – tak powstała „Olimpia”. W pracy „Akty anorektyczki” z plasteliny stworzyła bezgłowe ludzkie postacie przypominające szkielety. A w „Łaźni” z ukrytej kamery sfilmowała starsze kobiety w saunie. Jej twórczość wpisuje się w nurt tzw. polskiej sztuki krytycznej, do której zalicza się także m.in. Artura Żmijewskiego.
[i]Artyści niepokorni: Katarzyna Kozyra
0.35 | TVP Kultura | PIĄTEK[/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA