fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Liczą się tygodnie macierzyńskiego po porodzie

Fotorzepa, Rob Robert Gardziński
Wyczytałam, że jeśli pracownica nie wykorzysta całego urlopu macierzyńskiego, to z pozostałej jego części może skorzystać ojciec dziecka. Ale podobno kobieta musi być 14 tygodni na urlopie. Czy to prawda?
[b]Tak[/b], ale aby warunek ten został spełniony, trzeba wyjaśnić, że wspomniane 14 tygodni musi zostać wykorzystane przez kobietę już po porodzie.Zgodnie bowiem z art. 180 § 5 kodeksu pracy pracownica, po wykorzystaniu po porodzie co najmniej 14 tygodni urlopu macierzyńskiego, ma prawo zrezygnować z pozostałej części tego urlopu. W takim przypadku niewykorzystanej części urlopu macierzyńskiego udziela się pracownikowi-ojcu wychowującemu dziecko na jego pisemny wniosek.Oznacza to, że np. skorzystanie z 14 tygodni urlopu macierzyńskiego, gdy dwa jego tygodnie przypadały przed połogiem, nie wystarczy do rezygnacji z urlopu na rzecz ojca zgodnie z art. 180 § 1 k.p. W takiej sytuacji skorzystanie z urlopu przez ojca będzie możliwe, gdy matka wykorzysta 16 tygodni urlopu macierzyńskiego.Wówczas, gdy urodziło się jedno dziecko, będzie on mógł spędzić z nim cztery tygodnie (w razie urodzenia jednego dziecka przysługuje bowiem 20 tygodni macierzyńskiego).Pracowni...
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA