fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finansowanie

Ile bank dolicza za to, że pożycza

Prezentowane średnie marże odnoszą się do standardowych kredytów w wysokości 300 tys. zł i 80 proc. LTV (wskaźnik określający stosunek wartości kredytu do wartości nieruchomości).
Rzeczpospolita
>> Marże kredytowe banki podają w procentach i doliczają je do wskaźników rynkowych (WIBOR, LIBOR, EURIBOR), obliczając ratę.
>> – W czerwcu banki częściej wprowadzały zmiany w ofertach pakietowych, czyli takich, gdzie oprócz samego kredytu klient decyduje się np. na kartę kredytową czy rachunek bankowy. W zamian za silniejsze związanie się z bankiem klienci mogą liczyć na niższe marże lub brak prowizji za udzielenie kredytu – mówi Natalia Czaplewska, analityk Comperia.pl. – Oferty te, po zsumowaniu kosztów kredytu oraz opłat za dodatkowe produkty, nie muszą być korzystniejsze od standardowych.
>> W czerwcu marże dla kredytów w rodzimej walucie wzrosły średnio o 0,02 pkt proc., do 2,91 proc. W przypadku ofert pakietowych średni poziom finansowania w złotych spadł o 0,01 pkt proc. i wyniósł 2,07 proc.
>> Średnie marże kredytów denominowanych do franka szwajcarskiego wzrosły w ostatnich tygodniach o prawie 0,25 pkt proc. – do 5,58 proc. Średni koszt finansowania we frankach w ofertach cross-sellingowych wyniósł w ostatnim czasie 3,62 proc. Z udzielania kredytów w tej walucie wycofał się w czerwcu Kredyt Bank.
>> Część banków zdecydowała się natomiast na obniżenie cen kredytów w euro. Średnie marże w tej walucie wynosiły w czerwcu 3,68 proc. (spadek o 0,01 pkt proc.). Średni koszt finansowania kredytów hipotecznych w ofertach pakietowych wyniósł 2,60 proc. (spadek o 0,03 pkt proc.).
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA