fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Telewizja

Zaginione dziedzictwo faraonów

Planete
Jan Bończa-Szabłowski
Brytyjski serial dokumentalny zabiera widzów w niezapomnianą, pełną zagadek podróż do starożytności
Jakich bogów czcili Egipcjanie? Jak wyglądało życie codzienne faraona i co spowodowało, że ludzie traktowali go jak boga? Jakie dynastie rządziły Egiptem? Jacy faraonowie najtrwalej zapisali się w jego historii? Czym były piramidy dla starożytnych Egipcjan? Czy naprawdę istniało miasto umarłych? Jakie tajemnice kryje w sobie Sfinks w Gizie? To tylko część pytań, na które próbowali znaleźć odpowiedź filmowcy.
Zdaniem naukowców dotychczas udało się odkryć zaledwie jedną trzecią skarbów starożytnego Egiptu. Pozostałe części leżą głęboko pod ziemią. Ten serial jest pasjonującą wyprawą w poszukiwaniu zaginionego dziedzictwa faraonów a także próbą nowego spojrzenia na istotne wydarzenia z historii starożytnego Egiptu.
Pierwszy odcinek przedstawia historię tajemniczej mumii. Odnaleziono ją w Dolinie Królów – miejscu pochówku najważniejszych przywódców Egiptu. Co ciekawe, miała związane nogi i ręce. Rodzi się pytanie, dlaczego, mimo że pochodziła z rodu królewskiego, okazano jej tak mało szacunku. Poznamy też tajemnicę króla Skorpiona, gwałtownego władcy, którego wizerunki na malowidłach odkryli archeolodzy.
Jeden z odcinków poświęcony będzie zagadce najsłynniejszej egipskiej rzeźby – Sfinksowi. Dziś naukowcy przypuszczają, że powstała ona jeszcze przed piramidami, a analiza pigmentu udowadnia, że były dwie fazy jej budowy. Technika komputerowa pokazuje zaś, jak Sfinks wyglądał pierwotnie.
Twórcy filmu spróbują zgłębić zagadkę piramid – od pierwszej kamiennej z Saggary, liczącej 5000 lat, do najbardziej „nowoczesnej” piramidy Cheopsa w Gizie, której powstanie przypada na okres niebywałego rozwoju Egiptu. Poznamy ciekawostki z życia Kleopatry oraz Ramzesa II, wielkiego wojownika i polityka, który nazywał siebie żyjącym bogiem.
[i]Egipt w ośmiu odsłonach
10.20 | Planete | SOBOTA[/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA