fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Z życia samorządów

Zmiana liczby radnych w woj. mazowieckim

Fotorzepa, Jakub Dobrzyński
W wyborach do Sejmiku Mazowieckiego prawa strona Warszawy będzie wybierać o jednego radnego mniej, natomiast w okręgach okołowarszawskich będzie o jeden mandat więcej - zdecydował Sejmik Województwa Mazowieckiego
Zgodnie z „jednolitą normą przedstawicielstwa” (obliczaną na podstawie podziału liczby mieszkańców województwa przez liczbę radnych) w 2010 r. konieczne jest wprowadzenie zmiany do uchwały z 2002 r., która określała podział mandatów w okręgach wyborczych województwa mazowieckiego.
Ponieważ w okręgu nr 3, obejmującym dzielnice Warszawy: Białołękę, Rembertów, Targówek, Wawer, Wesołą, Pragę Płn. i Pragę Płd., liczba radnych jest zbyt wysoka w stosunku do obecnej liczby ludności, okręg utracił jeden mandat, czyli jego mieszkańcy wybiorą 5 przedstawicieli do Sejmiku Województwa Mazowieckiego.
Inaczej sytuacja wygląda w okręgu okołowarszawskim, obejmującym powiaty: grodziski, legionowski, nowodworski, otwocki, piaseczyński, pruszkowski, warszawski–zachodni, wołomiński. Tam liczba mandatów powinna zostać zwiększona o jeden. W sumie mieszkańcy tego okręgu reprezentowani będą przez 10 radnych.
Źródło: Urząd Marszałkowski
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA