fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Koniec sezonu truskawek

Fotorzepa, Danuta Matłoch Danuta Matłoch
Zbiory truskawek były w tym roku o ok. 15 proc. mniejsze, zaś ceny o połowę wyższe. Zaczyna się dobry sezon na czereśnie i maliny
Sezon truskawkowy już się kończy był wyjątkowy krótki z powodu zimnej i deszczowej pogody. W większości regionów Polski punkty skupu nie przyjmują już tych owoców. W ofercie owoców konsumpcyjnych w podwarszawskich Broniszach i Poznaniu truskawki są, ale cena jest od 4,5 zł do 6 zł za kilogram, podczas gdy rok temu ceny były o połowę niższe.
— Skończył się sezon skupu truskawek do przetwórstwa, prognozujemy, że zbiory wyniosły ok. 175 tys. ton, zaś rok temu było to 199 tys. ton — mówi Jan Świetlik z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.
Rynki hurtowe czekają na wysyp malin. Ceny tych owoców na rynkach hurtowych w porównaniu z ubiegłym rokiem są niższe. Na Lubelskim Rynku w Elizówce kosztują 8 zł za kilogram, za maliny najwyższej jakości w Wielkopolskiej Gildii trzeba zapłacić 16 zł, na Rynku Hurtowym w Broniszach - 10 zł.
— Pogoda na dojrzewanie owoców jest bardzo dobra, nie ma informacji o mniejszych zbiorach malin. Ponadto wchodzimy w okres bardzo dobrych czereśni — dodaje Jan Świetlik.
Trudno jest dostać jednak czereśnie wysokiej jakości. Te najwyższej klasy sprzedawane są nawet po 15 zł za kg w Broniszach. — Dostawcy czereśni sprzedają wszystko na pniu - podkreśla Janusz Stasiak, prezes Sandomierskiego Rynku Hurtowego.
Tanieją borówki amerykańskie, które na w Broniszach są tańsze o 15 proc. w porównaniu z ceną sprzed roku. W ofercie hurtowej to 28-34 zł/ kg. Dużo tańsze od borówek są jagody leśne, które dostawcy sprzedają w cenie od 10 do 13 zł.
W ofercie handlowej są już śliwki, wiśnie, oraz porzeczki. Porzeczki deserowe sprzedawane są w Broniszach w cenie od 5-6 zł za kg ,a na poznańskiej Gildii od 3 do 5 zł za kg.
Podaż warzyw jest mniejsza w porównaniu z ubiegłym rokiem rokiem a ich ceny wyższe.— Niestety większość produktów jest droższa średnio o 20 proc. — uważa Michał Cheda z Radomskiego Rynku Hurtowego.
— Są trudności w utrzymaniu ciągłości dostaw w związku z wcześniejszymi podtopieniami na terenach uprawowych – dodaje Michał Trzęsowski z Wielkopolskiej Gildii.
Na większości rynków hurtowych cena za główkę kapusty przekracza 2,5 zł, jest to nawet dwa razy więcej niż w 2009 roku.
W ostatnich dniach staniały koperek, natka i rzodkiewki. Pomidory są droższe, ale w trzeciej dekadzie lipca spodziewane są już dostawy pomidorów z gruntu, wtedy ceny powinny spaść. Teraz za kilogram w hurcie płaci się od 4 do 6 zł.
Tanie są ogórki, cena niższa niż rok temu, podobnie cebula, która na rynkach hurtowych sprzedawana jest średnio po 2 zł/kg. Wcześniej pojawiała się krajowa papryka, której powinno być w tym roku sporo, cena kilograma od 3,5 do 5 zł. Zdecydowanie staniały ziemniaki które kosztują od 70 groszy (w Poznaniu) do 1,20 zl/kg w Sandomierzu i Broniszach (większe bulwy).
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA