fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo dla Ciebie

Powodzianie doczekali się szczególnych rozwiązań prawnych

Fotorzepa, Bartłomiej Żurawski Bartłomiej Żurawski
Od podatku dochodowego zwolnione będą przychody osób poszkodowanych przez powódź, otrzymane na usuwanie szkód spowodowanych klęską żywiołową, np. jako nieodpłatne lub częściowo odpłatne świadczenia
W piątek Senat podjął uchwałę o przyjęciu ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi z maja i czerwca 2010 r. bez poprawek. Oznacza to, że ustawa od razu trafi na biurko prezydenta do podpisu.
Wprowadza zwolnienie (do 31 grudnia 2011 r.) od opłaty skarbowej za dokonanie czynności urzędowej, wydanie zaświadczenia lub zezwolenia (pozwolenia, koncesji) oraz złożenie dokumentu potwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa lub prokury albo jego odpisu, wypisu lub kopii w sprawach związanych z likwidacją skutków powodzi. Nieco krócej, bo tylko do 31 grudnia 2010 r., będzie natomiast obowiązywało zwolnienie od opłaty skarbowej za wydanie paszportu osobom, które przedstawią zaświadczenie z gminy, że są osobami poszkodowanymi w wyniku powodzi.
Powodzianie nie zapłacą też podatku od spadków i darowizn od otrzymanych darowizn, jeżeli do 31 grudnia 2012 r. przeznaczą je na usunięcie skutków powodzi.
Z kolei w okresie od 1 maja 2010 r. do 31 grudnia 2012 r. od podatku dochodowego zwolnione będą przychody otrzymane na usuwanie skutków powodzi, np. nieodpłatne lub częściowo odpłatne świadczenia.
– Zgodnie z art. 30 zwalnia się z podatku wszystkie dochody. W tej definicji mieszczą się gospodarstwa domowe – uspokajał wiceminister finansów Maciej Grabowski senatorów, którzy chcieli wiedzieć, czy wydatki na zakup nowych urządzeń gospodarstwa domowego zamiast tych, które zostały zniszczone przez powódź, również będą wolne od podatku.
Ustawa zaakceptowana przez senatorów zobowiązuje organy administracji publicznej oraz sądy (tj. Sąd Najwyższy, Naczelny Sąd Administracyjny, sądy powszechne i wojewódzkie sądy administracyjne) do rozpatrywania spraw związanych z usuwaniem skutków powodzi w pierwszej kolejności.
O tym, że ustawa wejdzie w życie bez opóźnień, czyli, jak planował rząd, z dniem ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, przekonywał senatorów Tomasz Siemoniak, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA