fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sport

Francja nieelegancja

Widok prezydenta Francuskiej Federacji Futbolu Jeana-Pierre’a Escalettesa oraz trenera Raymonda Domenecha siedzących przed członkami francuskiegoZgromadzenia Narodowego i żądnymi krwi fotoreporterami musi budzić niesmak.
[wyimek][link=http://blog.rp.pl/szczeplek/2010/07/02/francja-nieelegancja/][b]Skomentuj[/b][/link][/wyimek]
75-letni Escalettes po mundialu już podał się do dymisji, a Domenech leciał do RPA ze świadomością, że bez względu na wynik jego miejsce zajmie Laurent Blanc. Ponieważ jednak wynik przeszedł najczarniejsze oczekiwania, rozpoczęła się nagonka.
Obydwaj wyglądali na tej ławie oskarżonych jak zbrodniarze w Norymberdze, chociaż nikogo nie zabili i nawet nie popełnili przestępstwa.
Przypomniało mi to nie tak dawną aktywność Sejmowej Komisji Sportu i Kultury Fizycznej pod światłym przewodnictwem Janusza Wójcika, która wezwała na dywanik Leo Beenhakkera, żeby wytłumaczył się z zawiłości taktycznych gry reprezentacji, a chodziło tylko o to, żeby pokazać władzę i uświadomić narodowi, czyli wyborcom, że jego wybrani przedstawiciele myślą tak samo jak kibice.
Wszelkie ingerencje polityków w sport, a w futbol szczególnie, bo to on wzbudza największe namiętności, są zwykle działaniem na pokaz. Pod populistycznymi hasłami, atrakcyjnymi dla kibica, zdobywa się elektorat, a przy okazji, pod pretekstem konieczności zmian, można wprowadzić do federacji swoich ludzi.
Na ogół kibicuję w takich sytuacjach FIFA, która grozi sankcjami za ingerencje polityków w wewnętrzne sprawy związków krajowych. Stoję po jej stronie zwłaszcza wtedy, kiedy do naprawiania futbolu biorą się dyktatorzy w Iraku, Nigerii i Bóg wie gdzie jeszcze.
Przy okazji mundialu pozycja FIFA została znacznie osłabiona, stać po jej stronie jest coraz trudniej, kiedy ktoś w demokratycznym kraju takim jak Francja chce robić porządki w futbolu, to powinien mieć do tego prawo, ale pod warunkiem że nie będzie się przy okazji poniżać ludzi i szukać czarownic.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA