fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Amortyzacja budynku wzniesionego na cudzej działce

www.sxc.hu
Czy budynek wybudowany na cudzym gruncie można dla celów podatkowych potraktować jako inwestycję w obcym środku trwałym (tj. gruncie) i amortyzować przy zastosowaniu indywidualnej stawki amortyzacyjnej?
[b]Nie[/b]. Budynek wybudowany na cudzym gruncie nie jest inwestycją w obcym środku trwałym.Zgodnie z art. 16a ust. 2 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=3EC0892953EAF58605FEE453B6E7CBF6?id=115893]ustawy o CIT[/link] amortyzacji podlegają, niezależnie od przewidywanego okresu użytkowania, m.in. przyjęte do używania inwestycje w obcych środkach trwałych oraz budynki i budowle wybudowane na cudzym gruncie.Podatnicy, w świetle art. 16j ust. 4, mogą indywidualnie ustalić stawki amortyzacyjne dla przyjętych do używania inwestycji w obcych środkach trwałych.W myśl przywołanego art. 16a ust. 2 budynki i budowle wybudowane na cudzym gruncie są odmienną od inwestycji w obcym środku trwałym grupą składników majątku podlegającą amortyzacji. Wobec tego regulacje odnoszące do takich inwestycji nie mają zastosowania do budynków i budowli posadowionych na cudzym gruncie.Zgodnie z orzecznictwem sądów administracyjnych, aby mówić o inwestycji w o...
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA