fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Opłaty przy najmie zwiększą koszty

Fotorzepa, Mateusz Dąbrowski md Mateusz Dąbrowski
Uzyskuję przychody z najmu, który jest rozliczany na zasadach ogólnych (według skali podatkowej). Z zawartej umowy najmu wynika, że to ja ponoszę wydatki na czynsz, podatek od nieruchomości, opłatę za użytkowanie wieczyste gruntu oraz jednorazową opłatę za służebność gruntową. Czy wydatki te mogę zaliczyć do kosztów podatkowych?
[b]Tak.[/b] Podatnik ma taką możliwość. Artykuł 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT wymienia najem jako odrębne źródło przychodu. W odniesieniu do przychodów z najmu ma zastosowanie ogólna definicja kosztu podatkowego zawarta w art. 22 ust. 1.Zgodnie z nim kosztami są wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem wymienionych w art. 23.Wydatek poniesiony przez podatnika powinien podlegać indywidualnej analizie przy jego kwalifikacji prawnej. Wyjątkiem jest jedynie sytuacja, gdy ustawa wyraźnie wskazuje jego przynależność do kategorii kosztów uzyskania przychodów lub wyłącza możliwość zaliczenia go do tego rodzaju kosztów.Wydatek zostanie uznany za koszt uzyskania przychodów, jeżeli pomiędzy jego poniesieniem a powstaniem, zwiększeniem bądź też możliwością powstania przychodu istnieje związek przyczynowy. Kosztami uzyskania przychodu są zatem wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki zw...
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA