fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Bezpłatna pomoc prawna

Ofiary szukają pomocy u prawników i psychologów

Fotorzepa, Jak Jakub Ostałowski
25 tys. osób pokrzywdzonych przestępstwem skorzystało ze wsparcia
Ludzie dotknięci przez los nie powinni być pozostawieni sami sobie – mówiono na środowej konferencji poświęconej pomocy ofiarom przestępstw. Spotkanie było podsumowaniem dwuletniego projektu „Sieć pomocy ofiarom przestępstw”, w ramach programu Komisji Europejskiej „Zapobieganie i zwalczanie przestępczości 2007”. Nie najgorsza już dziś pozycja ofiary w naszym kraju ma być w następnych latach stale wzmacniana. Porady i konsultacje cieszą się dużą popularnością.
We wszystkich ośrodkach w kraju działających w „Sieci pomocy ofiarom przestępstw” udzielono ponad 25 tys. porad i konsultacji w dziedzinie prawa, psychologii oraz innego rodzaju wsparcia dla pokrzywdzonych przestępstwem. Pokrzywdzeni korzystają z pomocy w różny sposób – przychodzą do ośrodków osobiście, dzwonią, a niekiedy piszą e-maile z prośbą o radę, wskazanie adresu czy sposobu rozwiązania problemu.
[wyimek]Do pomocy ofiarom przeszkolono 935 sędziów, prokuratorów i policjantów [/wyimek]
– Obowiązkiem każdego państwa jest stworzenie ochrony dla obywateli przed zachowaniami naruszającymi ich dobra – mówił Krzysztof Kwiatkowski, minister sprawiedliwości. Podkreślał, że same przepisy jednak nie wystarczą. Trzeba je jeszcze stosować i ich przestrzegać. W projekcie „Sieć pomocy ofiarom przestępstw” utworzono 16 ośrodków pomocy dla osób pokrzywdzonych przestępstwem. Działają one przy organizacjach pozarządowych, samorządowych czy też kościelnych. W ośrodkach udzielana jest bezpłatna pomoc. Pracują w nich wolontariusze pełniący funkcję opiekunów ofiar.
W projekcie zorganizowano także cykl dziesięciu szkoleń, w których zgłębiano wiedzę o zasadach i metodach pracy z osobą pokrzywdzoną przestępstwem. Szkolenia były przeznaczone dla sędziów, prokuratorów, kuratorów, funkcjonariuszy policji, pracowników socjalnych oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych ze wszystkich apelacji. Łącznie przeszkolonych zostało 935 osób.
Utworzono także stronę [link=http://pokrzywdzeni.gov.pl/]www.pokrzywdzeni.gov.pl[/link] – która zawiera m.in. wzory pism procesowych, informator dla pokrzywdzonego, adresy ośrodków i wykaz aktów prawnych, które mogą być pomocne w ich sprawach.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA