Cywilizacja

Galeria sztuki w jaskini

Grota Altamira w Hiszpanii, gdzie w XIX wieku odkryto malowidła. Przez długi czas uważano je za fałszerstwo
AFP
W rumuńskiej grocie ludzie malowali czarną farbą zwierzęta już w epoce lodowcowej, 35 tysięcy lat temu
Odkrycia dokonano podczas wyprawy do jaskini Coliboaia. Uczestniczyli w niej naukowcy i grotołazi z Rumuńskiej Federacji Speleologicznej. Jaskinia znajduje się w Parku Narodowym Apuseni w północno-zachodniej części kraju.
Dostęp do niej jest utrudniony, gdyż często wypełniona jest wodą podziemnej rzeki płynącej w wapiennych skałach. Jaskinię tę dobrze znają polscy speleolodzy, ale nie oni mieli szczęścia zauważyć prastare dzieła sztuki. Odkrycia dokonano cztery miesiące temu, ale dopiero teraz o nim poinformowano. Na ścianach czarną farbą namalowane są wizerunki zwierząt. Na pewno są tam: bawół, koń, nosorożec, głowy niedźwiedzi jaskiniowych (w jaskini znaleziono kości tych zwierząt i ślady ich pazurów ścieranych o ściany).
O potwierdzenie autentyczności tych malowideł poproszono światowej sławy specjalistę w dziedzinie sztuki pradziejowej, francuskiego badacza prof. Jeana Clottes’a (wykłada na uniwersytetach w Tuluzie i Berkeley, jest ekspertem UNESCO). – Po raz pierwszy tak dawna naskalna sztuka jaskiniowa została odkryta w Europie Środkowej. Jest to bardzo ważne odkrycie. Autentyczność malowideł jest niepodważalna – stwierdził francuski ekspert. Na prośbę Rumuńskiej Federacji Speleologicznej Clottes badał malowidła odkryte w jaskini. W skład jego zespołu wchodzili francuscy specjaliści: speleolodzy, paleontolog, archeolog, dwaj historycy sztuki specjalizujący się w malarstwie jaskiniowym. Na podstawie dotychczasowych badań stylu malowideł francuski zespół uznał, że pochodzą z okresu 35 000 – 23 000 lat temu. Według terminologii archeologicznej rozwijała się wówczas tzw. kultura grawecka i oryniacka, jej nosicielami nie byli neandertalczycy, lecz ludzie z gatunku Homo sapiens. – Wiek malowideł zostanie ostatecznie ustalony po pobraniu z nich próbek i zbadaniu ich metodą węgla radioaktywnego. Z kolei chemicy określą skład farby używanej przez jaskiniowych malarzy – powiedział Viorel Traian lascu, prezydent Rumuńskiej Federacji Speleologicznej. Odkrycia jaskiniowych galerii należą do wielkich wydarzeń archeologicznych. Dwa ostatnie miały miejsce we Francji. W 1984 roku płetwonurek amator Henri Cosquer odkrył koło Marsylii wejście do podwodnej groty, w której – w części niezalanej wodą – przetrwało kilkaset wizerunków zwierząt. W 1994 roku speleolog Jean-Marie Chauvet odkrył w dolinie Rodanu grotę z wizerunkami zwierząt i obrysami ludzkich dłoni. Dziś trudno w to uwierzyć, ale gdy dokonano pierwszego odkrycia jaskiniowego malarstwa, uznano je za szalbierstwo. W 1879 roku w hiszpańskiej jaskini Altamira w Górach Kantabryjskich prawnik, amator starożytności Marcelino Sanz de Santuola zauważył wielobarwne obrazy przedstawiające zwierzęta. O odkryciu poinformował oficjalnie rok później podczas kongresu archeologicznego w Lizbonie. Ale zgromadzeni uczeni uznali, że tak pięknych malowideł nie byliby w stanie stworzyć prymitywni jaskiniowcy. [i]Masz pytanie, wyślij e-mail do autora [mail=k.kowalski@rp.pl]k.kowalski@rp.pl[/mail][/i]
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL