fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wynajmując maszyny za granicą, masz obowiązki wobec polskiego fiskusa

Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek
Używając maszyn wynajętych od unijnego kontrahenta, polski przedsiębiorca musi się liczyć się koniecznością poboru tzw. podatku u źródła a także z obowiązkiem rozliczenia VAT
Załóżmy, że przedsiębiorca zajmuje się działalnością produkcyjną. Rozważa alternatywną do kupna metodę pozyskania niezbędnych maszyn produkcyjnych. Nawiązał kontakt z unijną spółką (z siedzibą w kraju członkowskim innym niż Polska), która posiada odpowiednie urządzenia, i zawarł z nią umowę o odpłatne użytkowanie maszyn (np. dzierżawy, najmu lub leasingu). Jakie konsekwencje podatkowe wywoła taka transakcja?[srodtytul]Podatek u źródła[/srodtytul]Zacznijmy od omówienia konsekwencji na gruncie podatku dochodowego.Art. 21 ust. 1 pkt 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=ECD008260829B43A64FE16C92B31CD14?id=115893]ustawy o CIT[/link] nakłada na niektóre przychody osiągane w Polsce przez zagranicznych rezydentów podatkowych (nieposiadających w Polsce siedziby lub zarządu), w tym m.in. z tytułu użytkowania lub prawa do użytkowania urządzenia przemysłowego, 20-proc. podatek u źródła.Jak wskazał [b]Wojewódzki Sąd Administracyjn...
REKLAMA
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA