fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wiadomości

Ta tragedia popsuje stosunki polsko-rosyjskie

profesor Richard Pipes
Fotorzepa, Raf Rafał Guz
Katyń to dla Polaków przeklęte miejsce i słowo - mówi w rozmowie z "Rz" profesor Richard Pipes, amerykański sowietolog urodzony w Polsce
Rz: W katastrofie pod Smoleńskiem Polska straciła jednocześnie prezydenta, czołowych parlamentarzystów i najważniejszych dowódców.
Profesor Richard Pipes: Stała się rzecz okropna. Trudno ją zrozumieć. Katyń to dla Polaków przeklęte miejsce i słowo. Straszne jest to, że elity kraju, ludzie doświadczeni, zginęli wszyscy jednego dnia. To z pewnością wielka tragedia dla Polski.
Jakie konsekwencje będzie ona mieć dla Polski?
Niestety, chociaż jestem przekonany, że Rosjanie nie są jej winni, to pogorszy ona polsko-rosyjskie stosunki. To wielka szkoda, ponieważ w ostatnich latach relacje między Moskwą a Warszawą zaczęły się poprawiać w ostatnich latach.
Sądzi pan, że Polacy będą mieli pretensje do Rosji, mimo że pracownicy wieży kontroli ostrzegali, że lądowanie jest niebezpieczne?
One nie będą logicznie uzasadnione. Gdyby do tej katastrofy doszło we Francji, to nie miałaby ona żadnego wpływu na wzajemne relacje. Ale ponieważ stało się to w Rosji i to w miejscu, w którym doszło do tragedii katyńskiej, to z punktu widzenia psychologii zupełnie zrozumiały będzie fakt, że Polacy będą mieli pretensje do Rosjan. Ta tragedia rozgrzebała jeszcze świeżą ranę. Najpierw zginęły tam elity Drugiej Rzeczpospolitej, teraz Trzeciej Rzeczpospolitej.
A może będzie odwrotnie, może pod wpływem tej tragedii Władimir Putin zdobędzie się na gesty, które wpłyną na polepszenie wzajemnych stosunków?
Rosjanie oczywiście bardzo przejmują się tą tragedią, a Putin osobiście stoi na czele komisji, która ma na celu jej wyjaśnienie. Ale jestem przekonany, że chociaż przywódcy Rosji wykonają gesty w stronę Polski, to i tak dojdzie do pogorszenia wzajemnych stosunków.
-rozmawiał w Waszyngtonie Jacek Przybylski
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA