fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rpkom

Projekt ustawy: nowe budynki obowiązkowo ze światłowodami

W najbliższy wtorek rząd zajmie się projektem ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych. Dokument zakłada między innymi, że nowo budowane budynki będą obowiązkowo wyposażane w okablowanie światłowodowe, a firmy telekomunikacyjne będą miały dostęp do studzienek kanalizacyjnych i infrastruktury energetycznej - poinformowała wczoraj PAP Magdalena Gaj, wiceminister infrastruktury.
Projekt ustawy zakłada też tzw. odrębną własność włókien światłowodowych będących częścią jednego kabla oraz zmianę w prawie budowlanym (skrócenie do 65 dni terminu wydania decyzji lokalizacyjnej) i przepisach dotyczących zagospodarowania przestrzennego (konieczność każdorazowego uzasadnienia ewentualnego zakazu inwestycji telekomunikacyjnych).
Projekt ustawy zajmuje się także tzw. prawem drogi, czyli przepisami regulującymi wykorzystanie znajdującego się w pasie drogi kanału technologicznego, w którym można położyć kable telekomunikacyjne, energetyczne, przewody gazowe, etc. Obecnie działające prawo nie nakazuje budowy takich kanałów. Projekt ustawy przewiduje, że takie inwestycje będą obowiązkowe. Jak jednak zaznacza w rozmowie z Rpkom.pl Wacław Iszkowski, prezes Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji, kluczowe będzie uregulowanie kosztów zajęcia pasa drogi przez firmy telekomunikacyjne. - W chwili obecnej podatek nakładany z tego tytułu na firmy teleinformatyczne jest w niektórych przypadkach nawet osiem razy wyższy od nakładanego np. na firmy wodociągowe - mówi Iszkowski.
Jak wyliczała minister Gaj, projekt ustawy ma także zobowiązać firmy energetyczne umożliwienia telekomom podczepienia światłowodów pod linie energetyczne (analogicznie w przypadku firm wodno-kanalizacyjnych). Dokument zakłada także coroczne sporządzanie przez Urząd Komunikacji Elektronicznej informacyjnych map infrastruktury telekomunikacyjnej. [i]Masz pytanie: wyślij e-mail do autora: [mail=t.boguszewicz@rpkom.pl]Tomasz Boguszewicz[/mail][/i]
Źródło: rpkom.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA