fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Powstanie drugi polski producent stopów krzemu

Katowicka firma European Silicon zamierza zbudować za ponad 100 mln zł zakład produkujący stopy krzemu. Inwestycja ma być gotowa za dwa lata
Po uruchomieniu produkcji przychody spółki osiągną poziom 260 mln zł – zapowiada European Silicon. Firma chce sprzedawać całość produkcji niemieckiemu potentatowi ThyssenKrupp Metallurgie.
Stopy krzemu, które są używane do wzbogacania stali stosowanej np. w budowlanych elementach konstrukcyjnych, w Polsce produkowane są obecnie tylko w jednym miejscu. European Silicon zamierza pod koniec 2011 r. lub na początku 2012 r. uruchomić konkurencyjną produkcję tego materiału. Spółka zamierza konkurować innowacyjnością.
[wyimek][srodtytul]37,7 mln zł[/srodtytul] dotacji unijnej przyznała PARP na przeprowadzenie inwestycji[/wyimek]
– Mamy własną metodę produkcji stopów krzemu, która pozwala na odzyskanie ok. 20 proc. zużytej w procesie energii. Dzięki temu oferta firmy będzie tańsza od konkurencji. Metoda produkcyjna spółki została zgłoszona do Urzędu Patentowego RP – wyjaśnia Alicja Sidło z European Silicon.
Oszczędności pochodzą z kilku źródeł. Część energii potrzebnej do wytwarzania krzemu będzie pochodzić ze spalania ekologicznej biomasy. Z kolei w piecach, w których produkuje się krzem, montowane są systemy odzyskiwania energii (przez np. turbiny napędzane energią spalin) opracowane przez naukowców z Politechniki Śląskiej, profesorów Jerzego Tomeczka i Bernarda Barona.
Powstająca w Katowicach linia produkcyjna wysokoprocentowych stopów krzemu będzie warta ponad 100 mln zł. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości przyznała katowickiej firmie 37,7 mln zł dofinansowania inwestycji z programu operacyjnego „Innowacyjna gospodarka”. Kolejne 60 mln zł ma pochodzić z kredytu bankowego. Jego zabezpieczeniem będzie hipoteka na siedzibie firmy wycenionej na ponad 100 mln zł. Spółka negocjuje warunki pożyczki.
– Inwestycję powinniśmy sfinalizować do końca 2011 r. Właśnie uprawomocniło się pozwolenie na budowę. Wkrótce ogłosimy przetarg na wykonawcę prac. Produkcja stopu krzemu powinna ruszyć pełną parą w styczniu 2012 r. – zapowiada Alicja Sidło.
Budując swoją strategię, spółka założyła, że zapotrzebowanie na czysty krzem wykorzystywany w produkcji elektroniki na świecie rośnie w tempie 40 proc. rocznie. Dlatego podstawowym i na razie jedynym odbiorcą stopów krzemu z Katowic będzie najprawdopodobniej jeden z głównych dostawców tego surowca dla branży elektronicznej, niemiecki koncern ThyssenKrupp Metallurgie.
European Silicon podpisał z potentatem list intencyjny w sprawie odbioru całości produkcji spółki przez dziesięć lat. Oprócz niskich kosztów produkcji jednym z argumentów, jakie przekonały Niemców do katowickiej spółki, było także jej wyróżnienie w XII edycji konkursu „Polski produkt przyszłości” w kategorii technologia przyszłości w fazie przedwdrożeniowej.
Właścicielem European Silicon jest katowicka spółka GEMI, od początku lat 90. inwestująca w wysokie technologie, produkcję stopów żelaza, a także w nieruchomości.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA