fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Edukacja

Młodzi na odsiecz Kudryckiej

Maciej Banach (drugi od lewej) przekonuje, że nie wyjeżdżając z kraju, można publikować w prestiżowych zagranicznych czasopismach: – Wykorzystałem Internet jako źródło kontaktu ze znanymi na świecie naukowcami. Na zdjęciu pierwsze spotkanie Rady Młodych Naukowców
Fotorzepa, Kuba Kamiński Kub Kuba Kamiński
Badacze, którzy odnieśli sukces, będą doradzać szefowej resortu nauki, co powinno się zmienić w prawie
Maciej Banach w wieku lat niespełna 30 zrobił habilitację z nauk medycznych. Dziś ma niecałe 33 lata i kieruje Zakładem Nadciśnienia Tętniczego na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi:
– Nadciśnienie tętnicze może mieć nawet 70 proc. Polaków. To najpoważniejszy czynnik ryzyka zawałów, dlatego poświęciłem się leczeniu tej choroby – tłumaczy.
Inną młodą badaczkę Karolinę Kurtz z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie fascynuje fizyka budowli. – To dziedzina, która poszukuje odpowiedzi na pytania, jak mają być budowane obiekty, by było nam w nich ciepło – wyjaśnia.
Hannę Mamzer, socjolog z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, interesują przemiany współczesnej kultury na świecie. Swoje projekty badawcze prowadziła m.in. w Meksyku, Japonii, Stanach Zjednoczonych.
Z kolei neurobiolog Artur Czupryn, który wrócił ze stypendium w Harvard Medical School i jest związany z PAN, chce prowadzić w Polsce badania nad tym, jak poprzez przeszczepianie neuronów naprawiać mózg uszkodzony np. wskutek wypadku, udaru czy takich chorób jak alzheimer.
Co łączy tych różnych badaczy? Znaleźli się w Radzie Młodych Naukowców. Wczoraj powołała ją minister nauki prof. Barbara Kudrycka.
Rada ma opiniować projekty ustaw i rozporządzeń, które powstaną w związku z planowaną od nowego roku akademickiego reformą szkolnictwa wyższego.
– Zależy mi na tym, by młodzi naukowcy mieli wpływ na treść prawa – mówiła prof. Kudrycka. – Głos doktorów i doktorantów jest zbyt mało słyszalny. Chciałabym, by miał taką samą rangę jak opinie Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich czy Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego.
Każdy naukowiec, który znalazł się w radzie, z własnego doświadczenia wie, co pomaga, a co przeszkadza w karierze. Maciej Banach chce zwrócić uwagę na trudności młodych w zdobyciu habilitacji. – Mimo że miałem dorobek i spełniłem kryteria formalne, zadawano pytanie, jak to się stało, że taki młody człowiek robi habilitację – wspomina naukowiec.
Banach chce też pokazać, że pozostając w Polsce, można publikować w zagranicznych czasopismach naukowych.
– Wykorzystałem Internet jako źródło kontaktu ze znanymi naukowcami na świecie. Nie bałem się wysyłać pytań, co sądzą na temat jakiegoś badania albo projektu naukowego – opowiada młody lekarz.
Karolina Kurtz chce zwrócić uwagę na problem czasami sztucznych podziałów pokrewnych dziedzin: – Na uczelniach architektura i budownictwo to odrębne kierunki. Kończyłam oba. W mojej obecnej pracy one wciąż się łączą.
Dodaje, że podziały dziedzin przeszkadzają też w zdobywaniu niektórych grantów, jeśli naukowiec zmieni branżę. Bo liczy się dorobek naukowy tylko z konkretnej dziedziny.
Potrzebę przyznawania grantów jak najmłodszym badaczom widzi Artur Czupryn: – Sam zacząłem interesować się neurobiologią już w czasie studiów na UW. Dostałem grant z ministerstwa na badania. To zmotywowało mnie do dalszej pracy.
Jego zdaniem warto wprowadzić funkcję mentora dla wybitnych młodych studentów, który pomagałby im stawiać pierwsze kroki w nauce.
– Chcielibyśmy, żeby nasze głosy były rzeczywiście poważnie traktowane – podkreślała Hanna Mamzer, która wczoraj została wybrana na przewodniczącą Rady Młodych Naukowców.
[ramka][srodtytul]Naukowcy w radzie[/srodtytul]
Rada Młodych Naukowców liczy 21 członków. Reprezentują 15 dyscyplin naukowych. Do rady delegowały ich stowarzyszenia zrzeszające laureatów polskich i zagranicznych stypendiów: Stowarzyszenie Stypendystów „Polityki”, Klub Stypendystów Zagranicznych Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, Klub Stypendystek L’Oreal Polska oraz Krajowa Reprezentacja Doktorantów. Mają opiniować akty prawne dotyczące szkolnictwa wyższego i nauki.
—rc[/ramka]
Masz pytanie, wyślij e-mail do autorki [mail=r.czeladko@rp.pl]r.czeladko@rp.pl[/mail]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA