fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prokuratorzy

Prokuratura musi się przestawić na niezależność

Fotorzepa, Bartosz Jankowski
[i][b]Rozmowa z Edwardem Zalewskim, prokuratorem krajowym, kandydatem na prokuratora generalnego:[/b] [/i]
[b]RZ: Jako prokurator krajowy nie będzie pan musiał zmieniać gabinetu. Jak pan przekona KRS i opinię publiczną, że będzie pan inaczej kierował prokuraturą?[/b]
[b]Edward Zalewski:[/b] To będzie nowa prokuratura. Wszystko jednak, o czym mówiłem, obejmując funkcję prokuratora krajowego, i wszystko, co robiłem przez dziewięć miesięcy, będę kontynuował z jeszcze większą determinacją, gdyż nowe przepisy dają większą możliwość działania. Prokuratura ma być niezależnym od struktur rządowych organem ochrony prawnej. To zobowiązuje. Będziemy nie tylko prowadzić i nadzorować śledztwa, lecz również chronić praworządność. Prokuratura ma zapewnić, by prawo w Polsce było przestrzegane zarówno przez obywateli, jak i przez rządzących.
[b]Chce pan powiedzieć, że pana rola zmieni się zdecydowanie?[/b]
Z całą pewnością trzeba przeprowadzić szereg konkretnych reform, które wyeliminują bolączki przeszkadzające prokuraturze w wykonywaniu zadań w pełni profesjonalnie, na najwyższym poziomie. Reformy te muszą prokuraturę przestawić na tory niezależności, i to podwójnej: organu jako całości i prokuratorów. Obecna prokuratura nie wie, jak działa organ, w którym wszystkie funkcje kierownicze są kadencyjne. Stosunki między poszczególnymi szefami będą musiały zostać ułożone na nowo. Żadna decyzja dotycząca treści czynności prawnej nie będzie mogła być prokuratorom narzucona.
To oznacza ogromną odpowiedzialność prokuratorów i ich przełożonych. Ci ostatni będą musieli znaleźć w sobie odwagę, żeby powiedzieć prokuratorowi „nie zgadzam się z twoją decyzją” i wydać własną, podpisać się pod nią, wziąć na siebie odpowiedzialność. Szeregowi prokuratorzy wezmą odpowiedzialność za swoje działania.
[b]W ostatnim okresie pana nazwisko pojawiało się przy takich politycznych śledztwach jak przeciwko Mariuszowi Kamińskiemu. Trudno będzie przekonać KRS, że zapewni pan odseparowanie polityki od nowej prokuratury.[/b]
Nie jestem człowiekiem polityki, lecz od zawsze i na zawsze człowiekiem prokuratury. Nie jestem uwikłany w żadne polityczne koneksje i nigdy w życiu zawodowym nie kierowałem się żadnymi wpływami politycznymi. Sytuowanie mnie w politycznym kontekście jest nadużyciem. Sprawa prowadzona w rzeszowskiej prokuraturze nie jest sprawą polityczną. Dotyczy konkretnej osoby, której zarzucono popełnienie konkretnego przestępstwa. W ramach obowiązującego prawa prokuratorzy rzeszowscy w sposób oficjalny zwrócili się do mnie z prośbą o konsultację. Uzyskali ją. Byłbym nieodpowiednim szefem Prokuratury Krajowej, gdybym uchylał się od swoich obowiązków. Spotkanie zaczęło się od jednoznacznego stwierdzenia: jest to konsultacja, decyzje zapadają w prokuraturze rzeszowskiej.
[b]Do tej pory znany był pan jako pogromca korupcji w sporcie. Ma pan jakieś inne pomysły na sprawną prokuraturę?[/b]
Mam konkretny program, który da prokuraturze niezależność. Przewiduje działania na wielu płaszczyznach, m.in. reformę nadzoru służbowego w prokuraturze. Nadzór musi przestać być formalnym, ma się stać aktywny, odpowiedzialny, pomagać prokuratorom w śledztwie.
[b]Na początek zajmie się pan kolegami z Prokuratury Krajowej. Ilu ich pan weźmie ze sobą, czy będzie czystka?[/b]
W moich działaniach nie ma czegoś takiego jak czystka. Uważam, że w Prokuraturze Generalnej muszą się znaleźć prokuratorzy o najwyższych walorach zawodowych. Wiem, że sprawy personalne budzą najwięcej emocji, ale w reformie prokuratury nie powinno chodzić o stołki, lecz o programy, o sposób działania.
[ramka] [b][link=http://www.rp.pl/temat/406062__Rz__przesluchuje_kandydatow_na_prokuratora_generalnego.html]Czytaj też inne wywiady z kandydatami na prokuratora generalnego [/link][/b][/ramka]
[i]Tą rozmową kończymy cykl przesłuchań kandydatów na prokuratora generalnego. Małgorzata Bańkowska, sędzia Sądu Okręgowego Warszawa-Praga w Warszawie, i Marek Staszak, prokurator Prokuratury Krajowej, nie zgodzili się na rozmowę z „Rz”.
[b]Nowy prokurator generalny, powołany przez prezydenta spośród dwóch kandydatów przedstawionych przez KRS, obejmie urząd 31 marca[/b][/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA