fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Media

Pokieruje Trójką żelazną ręką?

Jacek Sobala za prezesury Krzysztofa Czabańskiego był szefem radiowej Jedynki, rok temu miał zostać szefem „Wiadomości” TVP 1
Fotorzepa, Robert Gardziński Robert Gardziński
Jacek Sobala, nowy szef Programu III Polskiego Radia, to indywidualista, który lubi rządzić – twierdzą rozmówcy „Rz"
– Jak przy wszystkich zmianach w zespole panuje niepewność – w końcu jest to człowiek, który z nami do tej pory nie pracował. Nie mam jednak zwyczaju rzucać nikomu kłód pod nogi. Okaże się, jakim będzie dyrektorem – mówi Artur Andrus, satyryk, prezenter Trójki.
49-letni dziś Jacek Sobala skończył aktorstwo. W latach 80. grał epizody w serialach, m.in. w „Zmiennikach". Później zajął się dziennikarstwem – pracował w Radiu Eska, Tok FM i telewizji Puls. Trzy lata temu zaczął kierować publicznymi antenami – najpierw Radiem BIS, potem radiową Jedynką (stanowiska te objął, gdy mediami publicznymi rządzili ludzie kojarzeni z PiS). – To typ: zawód – dyrektor – ocenia jeden z jego byłych współpracowników. – Lubi rządzić, jest śmiertelnie poważny.
Inne zdanie ma o nim kolega ze studiów Maciej Orłoś, dziennikarz TVP. – To indywidualista, który niechętnie integrował się z grupą. Chociaż często z poważną miną rzucał złośliwy, ale celny żart. Jednak nie każdy rozumiał jego specyficzne poczucie humoru – opowiada. W Radiu BIS Sobala budził kontrowersje nie tylko srogą miną, ale i swoimi decyzjami. Zwolnił m.in. znanego dziennikarza Maksa Cegielskiego. Inny autor audycji – raper Duże Pe – sam się pożegnał ze stacją, rapując na antenie: „Szczwany lis nasłany przez PiS zabiera nam BIS". Przeciwko zmianom na antenie zaprotestowali słuchacze, m.in. w petycji do dyrektora. Sobala napisał na stronie internetowej: „Sorry, ziomale". A mediom tłumaczył, że to nieporozumienie. – Zaczęło się od Maksa Cegielskiego, któremu podziękowałem w związku z tym, co zaproponował w swoim programie „Masala". Od razu została przypięta etykieta, że radio będzie upolitycznione. Wyszło na to, że muszę być na pewno człowiekiem partyjnym. A to, czy ja się znam na radiu, stało się nieistotne – mówił portalowi Wirtualnemedia. Nieprzyjaciół zdobył też w radiowej Jedynce. – Bałem się go – mówi zwolniony przez Sobalę Marcin Wojciechowski, obecnie prezenter Radia Zet. – Wprowadzał atmosferę niepewności. Mówił, że zrobi porządek z „Latem z radiem". Dziennikarz wspomina, iż nie mógł wytrzymać napięcia i powiedział na zebraniu, że chciałby już się dowiedzieć, co będzie dalej z ekipą prowadzącą „Lato z radiem". – Wtedy zaczął wzywać nas do siebie. Wyrzucił jednego dnia kilka osób. Widziałem, jak ludzie, którzy pracowali w radiu od wielu lat, płakali. Nazwaliśmy ten dzień czarnym wtorkiem – opowiada Wojciechowski, który obawia się o losy Trójki. – Chociaż słyszałem, że jeśli kogoś lubi, to taka osoba ma u niego bardzo dobrze. Dziennikarz, któremu dobrze układa się współpraca z Sobalą: – To człowiek zdecydowany, który trzyma wszystko żelazną ręką. Sobala prowadził też przez rok program w TVP Info. – Potrafił zadawać trudne pytania bez agresji i napastliwości – wspomina Patrycja Kotecka, była wiceszefowa Agencji Informacji TVP, której bardzo podobał się sposób prowadzenia przez niego rozmów. W grudniu 2008 r. Sobala miał zostać szefem „Wiadomości". Nie zdążył, bo władzę w TVP przejął kojarzony z LPR Piotr Farfał. Teraz z rekomendacji PiS dostał radiową Trójkę. Jeszcze kilka tygodni temu mówiło się, że do tej stacji wróci raczej Krzysztof Skowroński (odwołany na początku roku). – Gdy Skowroński był dyrektorem, stacja odzyskała swoją świetność. To on byłby lepszym szefem – mówi osoba znająca obu dziennikarzy. W związku z nominacją Sobali funkcję szefowej straciła Magda Jethon. Ale ma pozostać w firmie. – Żadnej propozycji jeszcze nie otrzymałam. Ale chciałabym zostać w Trójce – mówi. – Jethon i Sobala dobrze się rozumieli w Jedynce, nie stanie jej się krzywda – komentują dziennikarze związani z Programem I PR. Sobala nie chciał rozmawiać z „Rz": – Mam sporo pracy, o swoich planach będę mówił za kilkanaście dni.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REDAKCJA POLECA

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA