Sylwetki

Sukcesy i porażki roku ludzie i gospodarka w kraju i na świecie

Rick Wagoner, były prezes GM musiał ustąpić pod presją administracji Baracka Obamy
Bloomberg, Darek Golik DG Darek Golik
Tak w Polsce, jak i za granicą przybyło bankrutów czy skompromitowanych prezesów. Jednak w kryzysowym roku ich liczba wcale nie wzrosła tak bardzo, a mimo kryzysu wiele firm zaliczy rok do bardzo udanych.
Listę przegranych może z pewnością otworzyć Rick Wagoner, były prezes motoryzacyjnego giganta General Motors. Musiał ustąpić pod presją administracji prezydenta Baracka Obamy niezadowolonej z efektów jego pracy. Szefował firmie od 2000 r. i w tym czasie wartość GM spadła o 95 proc.
Głośno było także o jednym z symboli światowego kryzysu Bernardzie Madoffie, który w swojej odkrytej w 2008 r. piramidzie finansowej zdefraudował ok. 50 mld dol. W czerwcu sąd ostatecznie skazał go na 150 lat więzienia. W Polsce głównymi przegranymi są twórcy bardzo znanych firm odzieżowych Monnari oraz Reporter – Marek Banasiak oraz Marek Klimek. Obydwie firmy w kilka lat podbiły polski rynek, rozpoczęły też podbój innych krajów. Inwestycje na kredyt połączone ze spadkiem sprzedaży w Polsce dały efekt w postaci upadłości likwidacyjnej obydwu spółek. Z rynku zniknie też Galeria Centrum, ale w tym przypadku likwidacja wyszła na rękę obecnemu właścicielowi grupie Vistula. Systematycznie poprawia bowiem wyniki finansowe i po trzecim kwartale wykazała już 9,6 mln zł zysku netto.
Jednak kryzys nie spowodował dramatycznego wzrostu liczby firm z kłopotami, co więcej, słaba koniunktura nie przeszkodziła w osiąganiu spektakularnych sukcesów. [link=http://www.rp.pl/artykul/19420,411846_Najwieksi_wygrani_w_2009_roku.html]» Sprawdź największych wygranych 2009 roku[/link] [link=http://www.rp.pl/artykul/19420,411845_Najwieksi_przegrani_w_2009_roku.html] » Sprawdź największych przegranych 2009 roku[/link]
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL