Telewizja

Kino pełne poezji

TVN
Słynna powieść dla młodzieży w ekranizacji Agnieszki Holland stała się piękną metaforą wolności
Ten film był hollywoodzkim debiutem Holland. Premiera „Tajemniczego ogrodu” według książki Frances Hodgson Burnett odbyła się za oceanem w styczniu 1993 roku. Znakomity amerykański krytyk Roger Ebert pisał zachwycony: „To dzieło poetyckie, przepełnione tajemnicą. Oglądanie go jest jak wejście na chwilę do zamkniętego świata, w którym można odkryć własne przeznaczenie”.
Jest początek XX wieku. Dziewięcioetnia Mary Lennox (Kate Maberly) mieszka z ojcem i matką w Indiach. Wkrótce rodzice umierają z powodu epidemii cholery. Dziewczynka zostaje wysłana do posiadłości Misselthwaite w hrabstwie York, gdzie ma się nią zaopiekować jej wuj, lord Craven (John Lynch). Po przyjeździe Mary odkrywa, że lord jest ciągle w rozjazdach, a Misselthwaite zajmuje się surowa pani Maddlock (znakomita w tej roli Maggie Smith). Dziewczynka stopniowo odkrywa tajemnice domu – w tym klucz do ogrodu, którym kiedyś opiekowała się nieżyjąca już pani Craven. Jednak największy sekret zdradza jej Dickon (Andrew Knott), brat jednej z pokojówek. Chłopak wyjawia Mary, że lady Craven zmarła podczas porodu, a syn Cravenów mieszka w którymś z pokojów posiadłości, tyle że nie może chodzić.
Mary wkrótce odnajduje sparaliżowanego dziesięcioletniego Colina (Heydon Prowse). I postanawia zrobić wszystko, aby przykuty do łóżka chłopiec mógł odwiedzić ogród zmarłej matki. Tytułowe miejsce staje się baśniową krainą, która przywraca osieroconym bohaterom radość życia, dając poczucie wolności i wytchnienia od surowych zakazów. Niezwykłą atmosferę ogrodu świetnie oddają zdjęcia wybitnego operatora Rogera Deakinsa i muzyka Zbigniewa Preisnera.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL