Biznes

PKP cargo nabyła ponad 40 hektarów w Małaszewiczach

Spółka kupiła prawo wieczystego użytkowania ziemi na terenie Wolnego Obszaru Celnego. Wniesie je aportem do nowo powoływanej spółki Centrum Logistyczna Małaszewicze
— Chcemy odbudować naszą pozycję w zakresie przeładunków na granicy, stąd zakup na niezwykle korzystnych warunkach – wyjaśnia Wojciech Balczun, prezes PKP CARGO.
Nabyta właśnie ziemia ma stanowić jedną z podstaw do rozwoju centrum logistycznego w Małaszewiczach, dzięki świadczeniu tam nowych usług w oparciu o prawo celne. Wymienione w przepisach Unii Europejskiej towar umieszczenie w wolnym obszarze celnym korzystają ze środków stosowanych zwykle przy wywozie towarów. Oznacza to, że mogą być wprowadzane do Wolnego Obszaru Celnego bez płacenia należności celnych i podatkowych i bez konieczności składania zabezpieczenia tych należności. Można je tam przetwarzać bez ograniczeń ilościowych i opłat celno-podatkowych, a ich obróbka, przetwarzanie oraz naprawa jako uszlachetnianie nie wymagają złożenia zabezpieczenia celnego.
Możliwe jest też wprowadzanie i wyprowadzanie towaru partiami, co daje duże korzyści firmom prowadzącym dystrybucję swych towarów na rynku polskim i pozwala optymalizować regulowanie należności celno- podatkowych.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL