Dane gospodarcze

Niespodziewany spadek inflacji bazowej w listopadzie

Fotorzepa, Darek Golik DG Darek Golik
Główny wskaźnik inflacji bazowej (wzrost cen konsumpcyjnychz wyłączeniem energii i żywności) wyniósł w listopadzie tylko 2,8 proc.
Miesiąc wcześniej inflacja bazowa wynosiła 2,8 proc. Spadek inflacji bazowej nastąpił chociaż oficjalny wskaźnik inflacji obliczany przez GUS w listopadzie poszedł w górę z 3,1 proc. do 3,3 proc. Analitycy szacowali, że podstawowa miara inflacji bazowej utrzymała się w listopadzie na niezmienionym poziomie.
Fakt, że była niższa, nie zmienia jednak oczekiwań dotyczących najbliższej decyzji Rady Polityki Pieniężnej. Ekonomiści spodziewają się, że na kończącym się jutro posiedzeniu RPP nie zmieni stóp procentowych. Główna stopa NBP wynosi od czerwca 3,5 proc. Bank centralny oblicza cztery miary inflacji bazowej. W listopadzie dwie poszły w dół (oprócz inflacji z wyłączeniem cen energii i żywności, była to inflacja po wyłączeniu cen najbardziej zmiennych), a dwie wzrosły (inflacja po wyłączeniu cen administrowanych - z 2,5 proc. do 2,9 proc. oraz tzw. 15-proc. średnia obcięta - z 3,4 proc. do 3,5 proc.).
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL